tel.
515 911 112
Pn - Pt od 9:00 do 17:00
Sobota od 10:00 do 14:00
  • Zapraszamy kierowców aut osobowych i dostawczych
  • Gwarantujemy najwyższą jakość usług i konkurencyjne ceny
  • W naszym warsztacie zrobisz przegląd, naprawisz auto i kupisz opony

Wymiana oleju

Serwis Premium w Kowalach koło Gdańska zaprasza na wymianę oleju. Sprawdzimy poziom, uzupełnimy braki, wymienimy!

Olej silnikowy to najważniejszy płyn w samochodzie. Jego kluczowym zadaniem jest smarowanie jednostki napędowej, zmniejszanie tarcia elementów silnika, chłodzenie bloku silnika oraz utrzymanie silnika w czystości. Podczas wymiany oleju należy trzymać się zaleceń producenta, stosując odpowiedni olej syntetyczny, półsyntetyczny lub mineralny. Różnice między określa zawartości uszlachetniaczy oraz baz olejowych.

Producenci samochodów zalecają okresy wymiany oleju. Zwyczajowo wymienia się go raz w roku lub po przejechaniu 10 do 20 tysięcy kilometrów. W nowych silnikach przebieg między wymianą może wynosić nawet 30 tysięcy kilometrów lub dwa lata. Olej wymienia się wraz z filtrem oleju. W autach wyposażonych w instalację LPG wymiana powinna następować nieco wcześniej, ze wzgląd na wyższe temperatury pracy, obecność siarki oraz szybsze wyczerpywanie się dodatków w oleju. Mimo, że normy jakościowe do silników Diesla i benzynowych są różne, to jednak są spełniane przez większość dostępnych w sprzedaży olei. Stąd trudno znaleźć olej o konkretnym przeznaczeniu, na przykład wyłącznie do silników benzynowych lub wysokoprężnych. Należy jednak pamiętać, że istotna jest lepkość oleju. Niższa nie powoduje utraty mocy silnika a wyższa pozwala lepiej zabezpieczyć silnik przed zużyciem. Parametry lepkości określane są symbolami:

  • Syntetyczne 5W-30 lub W-40
  • Półsyntetyczne 10W-40
  • Mineralne 15W-40, 20W-40, 15W-50

Lepkości nie należy mylić z gęstością.

Wymiana oleju w Serwisie Premium Kowale:

  • wymiana oleju z filtrem
  • uzupełnianie oleju
  • płukanie chemiczne silników

Poziom oleju powinno sprawdzać się przynajmniej raz w miesiącu w każdym aucie, niezależnie od tego, czy jest nowe czy stare. Wybierając się dalszą podróż, warto mieć przy sobie litr oleju na dolewkę. Olej, przeznaczony na dolewkę powinien być taki sam, jaki znajduje się w silniku. Informację o tym, jaki to olej, znajdziesz na kartce przyczepionej do silnika po jego wymianie.