tel.
515 911 112
Pn - Pt od 9:00 do 17:00
Sobota od 10:00 do 14:00
 • Zapraszamy kierowców aut osobowych i dostawczych
 • Gwarantujemy najwyższą jakość usług i konkurencyjne ceny
 • W naszym warsztacie zrobisz przegląd, naprawisz auto i kupisz opony

Klimatyzacją zimą? Koniecznie!

Jedziesz zimą autem i parują Ci szyby? Szukasz gąbki, by szybko pozbyć się pary i poprawić widoczność? Jest lepszy sposób- włącz klimatyzację!

Sprawnie działająca klimatyzacja przyda się każdemu kierowcy w upalne dni. Pozwoli na szybkie zmniejszenie temperatury w aucie co za tym idzie zwiększymy komfort jazdy. A co robimy z klimatyzacją w okresie zimowym? To proste- zapominamy. Jednak jest to bardzo duży błąd wielu kierowców. Dlaczego? Sam zobacz.

Zalety używania klimatyzacji zimą

O każdej porze roku może padać deszcz- nawet latem. Padający deszcz bardzo szybko wchłania się w Nasze ubrania. W mokrym lub wilgotnym ubraniu z śniegiem pod butami wsiadamy do auta. Szybko włączamy nawiew ciepłego powietrza, by się rozgrzać i zwiększyć temperaturę w aucie, aby poprawić komfort jazdy. Po chwili w aucie już jest ciepło i przyjemnie jednak zauważamy, że zaczynają Nam parować szyby. Dlaczego?

Mokre ubrania zaczynają parować, a powstała para osadza się na szybach samochodu. Stojąc w korku, na czerwonym świetle, przed przejściem dla pieszych umożliwiając im przejście na drugą stronę ulicy znajdujesz kilkanaście sekund na pozbycie się pary. Łapiesz gąbkę lub szmatkę i wycierasz szyby gimnastykująć się przy tym, by wszystko było widoczne.

Niestety takie zachowanie jest niebezpieczne dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego. Podpowiemy CI lepszy i bezpieczniejszy sposób- włącz klimatyzację.

 • Nie dość, że osuszy ona wilgotne powietrze to w bardzo szybki sposób odparują Ci szyby. Wystarczy jeden przycisk a pozbędziesz się problemu. Zmień obieg powietrza w samochodzie na wewnętrzny i skieruj strumień powietrza na szyby.
 • Dzięki temu zachowasz stałą temperaturę i wilgotność powietrza w Twoim samochodzie. Poprawi to komfort jazdy i zadbasz o jej bezpieczeństwo.
 • Są jeszcze inne zalety używania klimatyzacji zimą. Każdy nieużywany przez dłuższy czas sprzęt “zastyga” i wysusza się w nim smar, który potrzebny jest do jego prawidłowego działania. Tak samo jest w tym przypadku. Głównym elementem, który odpowiada za klimatyzację jest sprężarka.
 • Dzięki regularnemu używaniu przycisku A/C lub śnieżynki jesteśmy w stanie zapewnić jej smarowanie przez cały rok co przyczynia się znacząco do zwiększenia żywotności sprężarki.

W celu wydłużenia żywotności sprężarki powinno się ją używać chociaż 15 minut raz w tygodniu. Dzięki temu smar, który jest potrzebny do prawidłowego jej działania dotrze do wszystkich jej elementów dzięki czemu nie dojdzie do jej zatarcia.

Wiele samochodów ma także automatyczne wyłączanie klimatyzacji zimą, gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza. Najlepiej rozgrzać samochód poprzez włączenie ciepłego powietrza, a dopiero później klimatyzacji.

pokrętło klimatyzacji

Zyski i straty używania klimatyzacji.

Włączenie nawigacji i muzyki w telefonie zużywa więcej energii. Tak samo jest z klimatyzacją- zużywa więcej paliwa.

W zależności od tego jakie auto posiadamy zużycie paliwa jest różne. Wynosi ono od 0,3-1,5 litra na godzinę pracy. Porównując ceny paliw jesteśmy w stanie stwierdzić o ile wzrośnie koszt zużycia paliwa.

nazwa paliwa średnia cena za 1 litr spalanie 0,3 l spalanie 1,5 l.
95 4,86 zł 1,46 zł 7,29 zł
98 5,09 zł 1,53 zł 7,64 zł
ON 4,99 zł 1,50 zł 7,49 zł
LPG 4,86 zł 1,46 zł 7,29 zł

 

 • Przy używaniu klimatyzacji raz w tygodniu przez 15 minut miesięczny koszt zużycia paliwa dla najmniejszego spalania wynosi około 1,50 zł miesięcznie.
 • Przy takim samym użytkowaniu klimatyzacji, ale spalaniu 1,5 l. na godzinę pracy koszt wzrośnie o około 7,50 zł miesięcznie.

Sprawdźmy jak odnosi się to do całego okresu kiedy klimatyzacja nie ma chłodzić a zapobiegać parowaniu szyb. Weźmy okres 8 miesięcy (od września do kwietnia).

 • Średnia cena paliwa i spalanie 0,3 l./ h.- koszt 12 zł.
 • Średnia cena paliwa i spalanie 1,5l./h- koszt 60 zł.

To są straty jakie ponosimy za używanie klimatyzacji w chłodniejsze miesiące.

Spójrzmy na to z innej strony. Wolimy wycierać szyby gąbką lub szmatką, wolimy zaoszczędzić na paliwie- nie używamy klimatyzacji.

 

Nasza sprężarka jest nieużywana przez co smar wysycha i osadza się na częściach układu przez co nie działa ona prawidłowo, a klimatyzacja latem nie działa. Musimy udać się do mechanika samochodowego, który specjalizuje się w naprawie klimatyzacji.

mechanik przy aucie

Jaki koszt naprawy klimatyzacji i jej części?

 1. Naprawa sprężarki może wynosić kilkaset złotych. Wszystko zależy od tego co jest uszkodzone i z usług jakiego mechanika samochodowego skorzystamy.
 2. Ceny sprężarek na aukcjach zaczynają się od około 100-150 zł. (używane) kończąc na 800-5000 zł (nieużywane). Wszystko zależy od posiadanego auta- jego modelu, rodzaju i roku produkcji.

Często koszt jednej części może sprawić, że złapiemy się za głowę.

Zatem trzeba przemyśleć kwestię tego czy wolimy wydać miesięcznie kilka złotych więcej na paliwo i używać klimatyzacji także zimą czy jednak jej nie używać a wiosną, przed sezonem letnim wydać nawet kilkaset złotych na jej naprawę lub wymianę.
Wybór chyba jest prosty.

Jak często kontrolować klimatyzację i ile kosztuje nabicie?

Kierowcy często jadą do mechanika z klimatyzacją, by ją odgrzybić, nabić i skontrolować. Przeważnie odbywa się to przed sezonem letnim.

Kontrola klimatyzacji powinna odbywać się co pół roku! Nie każda kontrola u mechanika musi wiązać się z kosztami. Wystarczy tylko dbać o to, by smar nie wysechł. Prawidłowe serwisowanie klimatyzacji pozwala także na pozbywanie się grzybów i bakterii pozostawiając klimatyzację w czystości.

Szczególnie ważne dla alergików i astmatyków jest dbanie o klimatyzację. Zapobiega powstawaniu dusznościom i zaburzeniom układu oddechowego.

Jaki jest koszt nabicia klimatyzacji?

Nabicie klimatyzacji odbywa się przy pomocy jednego z dwóch czynników

 • R124a- jest to stary czynnik używany do nabijania klimatyzacji. Koszt nabijania przy użyciu tego czynnika to około 200 zł.
 • R1234YF- to nowy czynnik do nabicia klimatyzacji. Tutaj już koszt jest znacznie większy, bo może wynosić około 1000 zł.

kokpit z klimatyzacją w porsche

Z klimatyzacji powinno się korzystać cały rok. Latem mamy możliwość podróżowania w komfortowych warunkach, a zimą znacząco poprawia wilgotność powietrza dzięki czemu szyby nie parują, a my zachowujemy większe bezpieczeństwo na drogach.

Kierowco! Sam podejmij decyzję czy oszczędzasz zimą czy latem. Koszty mogą być różne. To tylko Twoja decyzja. My tymczasem zapraszamy do naszego warsztatu na serwis klimatyzacji!