Kontrolki Dacia Sandero - Co oznaczają?

Kontrolki Dacia Sandero - Co oznaczają?
Autor Janina Holewa
Janina Holewa05.01.2024 | 6 min.

Dacia kontrolki to bardzo ważny element każdego samochodu tej marki, informujący kierowcę o aktualnym stanie pojazdu. W niniejszym artykule wyjaśnimy, co oznaczają poszczególne kontrolki w modelu Dacia Sandero, abyś wiedział jak zareagować, gdy któraś z nich się zapali.

Kluczowe wnioski:
 • Kontrolki auta dzielą się na ostrzegawcze (żółte) i informacyjne (zielone/niebieskie) - obie grupy wymagają odmiennej reakcji.
 • Niektóre kontrolki gasną po uruchomieniu silnika, jeśli jednak niektóre nadal się świecą, nie lekceważ ich.
 • Migające kontrolki sygnalizują bardziej alarmujące problemy niż świecące stale.
 • Regularnie sprawdzaj działanie kontrolek podczas włączania zapłonu.
 • Jeśli kontrolka świeci się bez wyraźnej przyczyny, niezwłocznie udaj się do warsztatu.

Jakie kontrolki w Dacii Sandero

Dacia Sandero posiada szereg kontrolek na desce rozdzielczej, które informują kierowcę o stanie poszczególnych podzespołów auta. Kontrolki te dzielą się zasadniczo na dwie grupy - ostrzegawcze oraz informacyjne.

Do grupy kontrolek ostrzegawczych zaliczamy te, które mają kolor żółty lub czerwony. Ich zaświecenie się sygnalizuje kierowcy, że w samochodzie pojawił się jakiś problem i należy temu przyjrzeć się bliżej. Nie można ich lekceważyć.

Z kolei kontrolki informacyjne, które posiadają najczęściej kolor zielony lub niebieski, dostarczają dodatkowych informacji pomocnych przy obsłudze auta np. włączenie świateł lub kierunkowskazów. Ich zapalenie się nie oznacza z reguły żadnej usterki.

W dalszej części artykułu wyjaśnimy znaczenie poszczególnych kontrolek, z którymi możesz się spotkać w Dacii Sandero.

Podział znaczenia kontrolek

Kontrolki w Dacii Sandero można szerzej podzielić na trzy grupy:

 • ostrzegające (żółte/czerwone) - sygnalizujące problemy,
 • informujące (zielone/niebieskie) - pokazujące stan pracy elementów pojazdu,
 • wskaźnikowe (białe/pomarańczowe) - prezentujące parametry jazdy.

Znaczenie kontrolek ostrzegawczych Dacii

Kontrolki ostrzegawcze, inaczej nazywane również alarmowymi, są bardzo ważnym elementem deski rozdzielczej dacia sandero. Ich głównym zadaniem jest sygnalizowanie kierowcy problemów, które pojawiły się w samochodzie.

Przykładowo może to być kontrolka silnika w Dacii Sandero, która zapala się na żółto lub czerwono, gdy wykryje nieprawidłowości w pracy silnika lub układu paliwowego.

Innymi kontrolkami ostrzegawczymi w Dacii są:

 • zapalenie się światła błyskowego - niski poziom płynu hamulcowego lub usterka ABS;
 • poduszka powietrzna - awaria systemu poduszek;
 • temperatura płynu chłodzącego - przegrzewa się silnik.

W momencie gdy kontrolka ostrzegawcza się zaświeci, nie powinno się kontynuować dalszej jazdy bez sprawdzenia przyczyny. Jeśli to możliwe, należy jak najszybciej zjechać na pobocze, zatrzymać pojazd i sprawdzić dostrzegalne przyczyny (np. poziom oleju). Później jak najszybciej trzeba udać się do dacia serwisu.

Kolory kontrolek

Żółty kolor Problem nie krytyczny, ale wymagający szybkiej interwencji
Czerwony kolor Bardzo poważny problem grożący uszkodzeniem pojazdu

Czytaj więcej: Akumulator do samochodu Opel Astra H - gwarantowana jakość

Kontrolki silnika w Dacii Sandero

Kontrolki silnika w Dacii Sandero informują o różnych problemach z jednostką napędową auta.

Najważniejszą z nich jest lampka check engine w kolorze żółtym, która zapala się w momencie wykrycia problemu z silnikiem lub układem paliwowym. Jeśli miga, może to oznaczać poważną awarię mogącą doprowadzić do zniszczenia jednostki napędowej. Kontrolka gaśnie po kilku sekundach od uruchomienia silnika.

Inną ważną kontrolką jest wskaźnik filtra cząstek stałych (DPF). To bardzo istotny element w nowoczesnych samochodach z silnikami Diesla. Filtr ten oczyszcza spaliny z toksycznego sadzy. Kontrolka DPF informuje, że filtr jest przepełniony sadzą i należy go jak najszybciej wyczyścić.

Główne kontrolki auta Dacia Sandero

Kontrolki Dacia Sandero - Co oznaczają?

Najważniejszymi kontrolkami, na które każdy kierowca Dacii Sandero powinien zwrócić szczególną uwagę są:

 • Check engine (kontrolka silnika) - uszkodzenie jednostki napędowej lub układu zasilania,
 • Kontrolka oleju - za niskie ciśnienie oleju silnikowego,
 • Temperatura płynu chłodzącego - przegrzanie jednostki napędowej,
 • Ładowanie akumulatora - zbyt niski poziom naładowania baterii,
 • Hamulec postojowy / płyn hamulc. - zbyt niski poziom płynu hamulcowego.

Są to najważniejsze systemy naszego auta i problemy z nimi sygnalizowane zapaleniem się kontrolki ostrzegawczej nie powinny być bagatelizowane. Kierowca powinien wówczas jak najszybciej zareagować i zdiagnozować źródło usterki w warsztacie.

Jak działają kontrolki Dacii Sandero

Większość kontrolek Dacii Sandero zapala się na kilka sekund po włączeniu stacyjki (pozycja ON), nie uruchamiając jeszcze silnika. Dzieje się tak, aby sprawdzić czy dioda świecąca nie jest przepalona i mechanizm działa prawidłowo.

Jeśli któraś z kontrolek nadal pozostaje zapalona po uruchomieniu jednostki napędowej lub zapali się podczas jazdy, oznacza to wykrycie nieprawidłowości przez czujniki i komputer pokładowy. Należy wtedy zweryfikować stan danego podzespołu lub udać się do mechanika.

Wśród kontrolek są lampki świecące światłem ciągłym lub migającym. Te migające traktujemy bardziej priorytetowo, gdyż sygnalizują bardziej dynamiczne i nagłe problemy wymagające pilnych działań.

Kontrolki w Dacii Sandero są więc bardzo cennym źródłem informacji dla kierowcy o aktualnym stanie technicznym pojazdu.

Co oznaczają migające kontrolki w Dacii

Migające diody ostrzegawcze w Dacii Sandero i innych modelach oznaczają szczególnie ważne i niebezpieczne problemy, które wymagają pilnego zatrzymania samochodu i wyłączenia silnika.

Dotyczy to przede wszystkim lampek związanych z jednostką napędową, takich jak kontrolka silnika (check engine) czy temperatury płynu chłodniczego. Ich miganie to sygnał, że silnik ulega przegrzaniu lub już wkrótce może dojść do jego poważnego uszkodzenia.

Migająca kontrolka hamulca oznacza awarię układu ABS lub zbyt niski poziom płynu, co sprawia że samochód traci zdolność bezpiecznego hamowania. Wymaga to natychmiastowego zatrzymania auta.

Migająca kontrolka ładowania akumulatora może powodować niekontrolowane zgaśnięcie silnika. Podobnie migałka temperatury oleju przypomina, że silnik jest już poważnie niedosmarowany i może ulec awarii.

Migające kontrolki są więc pierwszym sygnałem problemów w pojeździe. Ignorowanie migania diod z reguły doprowadza do poważnych awarii i konieczności kosztownych napraw. Warto więc te sygnały traktować bardzo poważnie i reagować niezwłocznie zatrzymując samochód.

Podsumowanie

Kontrolki w Dacii Sandero są niezwykle istotnym elementem deski rozdzielczej, dostarczającym kierowcy informacji o stanie technicznym samochodu. Należy obserwować ich działanie zwłaszcza podczas uruchamiania oraz jazdy.

Kontrolki ostrzegawcze sygnalizują problemy wymagające zainteresowania i diagnozy w warsztacie. Szczególnie niepokojące są migające lampki, oznaczające bardziej krytyczne awarie. Reakcja na nie powinna być natychmiastowa.

Nie należy bagatelizować symboli kontrolek - kierowca Dacii powinien znać znaczenie diody check engine, hamulca, oleju czy ładowania akumulatora i właściwie na nie reagować.

Regularne obserwowanie kontrolek i dbanie o ich sprawność, pozwoli uniknąć wielu poważnych, kosztownych awarii dacia sandero. Niezbędna jest też znajomość oznaczeń wszystkich symboli ostrzegawczych tego modelu.

5 Podobnych Artykułów

 1. Akumulator 62Ah 540A - Najlepsze oferty na akumulator 62Ah
 2. Katalizator Golf 5 1.9 TDI - Jak wymienić, przydatne porady i najlepsze ceny
 3. Instrukcja krok po kroku: wymiana filtra kabinowego w Ford Mondeo Mk3
 4. Mazda 2 Tuning - Najlepsze modyfikacje, porady i przykłady ulepszeń
 5. Awaria pojazdu? Skontaktuj się z serwisem OPEL Insignia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Janina Holewa
Janina Holewa

Moje artykuły na autoserwispremium.pl skupiają się na ekspertyzie z zakresu serwisowania samochodów. Jako specjalistka ds. motoryzacji, dzielę się poradami dotyczącymi konserwacji, napraw i technicznych innowacji w branży. Inspiruję do samodzielnej dbałości o pojazd oraz podnoszenia kwalifikacji w serwisowaniu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły