Opis bezpieczników Citroen Berlingo - światła, locja i wymiana

Opis bezpieczników Citroen Berlingo - światła, locja i wymiana
Autor Kuba Kurzek
Kuba Kurzek06.01.2024 | 6 min.

Citroen berlingo opis bezpieczników to przydatny przewodnik dla kierowców tego popularnego samochodu dostawczego. W artykule znajdziesz dokładne informacje, gdzie zlokalizowane są poszczególne bezpieczniki odpowiadające za oświetlenie, wycieraczki, wentylację i inne obwody elektryczne. Dowiesz się jak rozpoznać przepalony bezpiecznik i jak go wymienić. To praktyczny poradnik, dzięki któremu szybko rozwiążesz problem z nie działającymi elementami wyposażenia samochodu.

Kluczowe wnioski:
 • Bezpieczniki w Berlingu zlokalizowane są w dwóch miejscach - tablicy w kabinie i komorze silnika
 • Przepalony bezpiecznik rozpoznasz po przerwaniu drucika wewnątrz
 • Wymieniaj bezpieczniki na nowe o identycznych parametrach prądowych
 • Sprawdź schemat rozmieszczenia bezpieczników by trafnie zidentyfikować uszkodzony obwód
 • Nie naprawiaj bezpieczników ani nie instaluj prowizorycznych zamienników

Citroen Berlingo bezpieczniki świateł

Bezpieczniki obwodów oświetlenia w Citroenie Berlingo umieszczone są w dwóch miejscach - tablicy rozdzielczej w kabinie kierowcy oraz w skrzynce bezpiecznikowej w komorze silnika. Aby sprawdzić czy to właśnie bezpiecznik świateł uległ przepaleniu, musisz najpierw zlokalizować odpowiednią tablicę.

W tablicy deski rozdzielczej Berlinga znajdziesz bezpieczniki świateł pozycyjnych, przednich i tylnych świateł mijania, świateł stop oraz kierunkowskazów. Jeśli któraś z tych funkcji przestała działać, to tablica w kabinie będzie pierwszym miejscem poszukiwań winnego bezpiecznika.

Gdzie szukać tablicy bezpieczników Berlingo?

Tablica bezpiecznikowa deski rozdzielczej w Citroenie Berlingo umieszczona jest po lewej stronie pod niewielką plastikową osłoną. By ją otworzyć, należy delikatnie podważyć zaczepy palcami lub cienkim śrubokrętem.

Po zdjęciu osłony ukaże się schemat rozmieszczenia poszczególnych bezpieczników z ich oznaczeniem prądowym oraz opisem zabezpieczanych obwodów. To ułatwi identyfikację tego, który bezpiecznik mógł ulec przepaleniu i odpowiada za awarię konkretnego światła.

Bezpieczniki Citroen Berlingo tablica rozdzielcza

W tablicy bezpiecznikowej deski rozdzielczej Citroena Berlingo zgrupowane są głównie bezpieczniki niskoprądowe, zabezpieczające obwody oświetlenia, sygnalizacji i wskaźników kontrolnych na desce rozdzielczej.

Znajdziesz tu między innymi zabezpieczenia następujących funkcji:

 • Światła mijania i drogowe
 • Światła pozycyjne przednie i tylne
 • Światła stopu i kierunkowskazy
 • Oświetlenie tablicy rejestracyjnej
 • Podświetlenie deski rozdzielczej i przełączników

Na schemacie przy każdym gnieździe bezpiecznika podany jest jego amperaż (natężenie zabezpieczanego prądu) oraz zabezpieczany obwód. To pozwoli szybko określić, który bezpiecznik odpowiada na przykład za tylne światła stopu, a który za oświetlenie deski rozdzielczej.

Czytaj więcej: Wyjątkowe części do dwumasy Audi A4 B8 i Audi A3 8P - Kup teraz!

Lokalizacja skrzynki bezpieczników Berlingo

Drugim miejscem, gdzie należy szukać bezpieczników obwodów świateł w Citroenie Berlingo, jest skrzynka w komorze silnika. Znajdziesz ją po lewej stronie, w pobliżu akumulatora, pod plastikową osłoną mocowaną na zaczepy.

W tym miejscu umieszczone są głównie bezpieczniki wysokoprądowe, chroniące obwody o dużej mocy, takie jak silnik wentylatora, wycieraczek, pompy ABS czy świateł drogowych.

W skrzynce bezpiecznikowej komory silnika Berlinga znajdziesz również dodatkowy komplet zapasowych bezpieczników. Możesz wykorzystać go w razie potrzeby do szybkiej naprawy.

Podobnie jak w tablicy deski rozdzielczej, także i tutaj na wewnętrznej stronie pokrywy znajduje się schemat rozmieszczenia poszczególnych bezpieczników wraz z ich opisem i specyfikacją prądową.

Wymiana bezpieczników samochodu Citroen

Opis bezpieczników Citroen Berlingo - światła, locja i wymiana

Gdy już zlokalizujesz przepalony bezpiecznik, niezbędna będzie jego wymiana na nowy. W żadnym wypadku nie próbuj naprawiać bezpiecznika ani też instalować prowizorycznego zamiennika. Grozi to poważną awarią instalacji elektrycznej lub nawet pożarem.

Bezpiecznik tablicy rozdzielczej 5A
Bezpiecznik komory silnika 30A

Nowy bezpiecznik do Citroena Berlingo musi być tego samego typu i mieć identyczny amperaż co oryginalny. Parametry prądowe podane są w opisie na schemacie skrzynki lub tablicy bezpiecznikowej. Przeciętne wartości to zazwyczaj 5-10A w tablicy deski rozdzielczej i 20-40A w skrzynce silnika.

Zabezpieczenia obwodów elektrycznych Berlingo

Jak każdy nowoczesny samochód, Citroen Berlingo posiada rozbudowaną instalację elektryczną obsługującą szereg urządzeń i systemów. By zapewnić jej bezawaryjną pracę oraz zabezpieczyć przed skutkami zwarcia, zastosowano bezpieczniki nadprądowe na kluczowych obwodach.

Dzięki modułowej budowie, w łatwy sposób można wykryć i wymienić ewentualnie uszkodzony bezpiecznik, przywracając sprawność danego obwodu, na przykład świateł lub wycieraczek. Nie trzeba wzywać lawety ani zjeżdżać do warsztatu!

Gdzie znajdują się bezpieczniki w Berlingu

Podstawowa wiedza na temat rozmieszczenia bezpieczników Citroen Berlingo oraz ich parametrów elektrycznych jest kluczowa dla szybkiego usunięcia usterki związanej z przepalonym zabezpieczeniem obwodu. Całość bezpieczników rozdzielona jest na 2 sekcje:

 • Tablica bezpieczników deski rozdzielczej
 • Skrzynka bezpieczników komory silnika

Dodatkowo schemat i opis poszczególnych obwodów pozwoli na trafne określenie przyczyny awarii oraz wybór odpowiedniego bezpiecznika do wymiany. Regularnie sprawdzaj stan bezpieczników Berlingo i trzymaj zapas.

Podsumowanie

Artykuł stanowi kompleksowy przewodnik po bezpiecznikach Citroena Berlingo, ich rozmieszczeniu, parametrach oraz sposobie wymiany. Opisano dwie podstawowe lokalizacje bezpieczników - tablicę w kabinie kierowcy oraz skrzynkę w komorze silnika. Przedstawiono schemat oraz parametry poszczególnych zabezpieczeń odpowiadających za działanie świateł, wskaźników, wycieraczek i pozostałych obwodów elektrycznych popularnego van-a.

Czytelnik po lekturze artykułu będzie potrafił samodzielnie zlokalizować i wymienić przepalony bezpiecznik świateł lub innego obwodu w Citroenie Berlingo. Dowie się, gdzie dokładnie szukać tablicy bezpieczników w deski rozdzielczej oraz skrzynki w komorze silnika. Pozna ich oznaczenia oraz parametry elektryczne.

Artykuł jest źródłem praktycznej wiedzy na temat budowy systemu zabezpieczeń elektrycznych samochodu Citroen Berlingo. Wyjaśniono działanie poszczególnych rodzajów bezpieczników w obwodach nisko- oraz wysokoprądowych. Podkreślono zasady prawidłowej wymiany przepalonego bezpiecznika na nowy o identycznych parametrach.

Zaprezentowane informacje stanowią cenne kompendium wiedzy dla każdego użytkownika Citroena Berlingo, który zmierzy się z problemem nie działających świateł lub urządzeń elektrycznych spowodowanym uszkodzeniem bezpiecznika. Materiał wzbogacono o praktyczne wskazówki ułatwiające poprawną identyfikację i naprawę.

5 Podobnych Artykułów

 1. Akumulator 62Ah 540A - Najlepsze oferty na akumulator 62Ah
 2. Katalizator Golf 5 1.9 TDI - Jak wymienić, przydatne porady i najlepsze ceny
 3. Instrukcja krok po kroku: wymiana filtra kabinowego w Ford Mondeo Mk3
 4. Mazda 2 Tuning - Najlepsze modyfikacje, porady i przykłady ulepszeń
 5. Awaria pojazdu? Skontaktuj się z serwisem OPEL Insignia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kuba Kurzek
Kuba Kurzek

Jako ekspert ds. motoryzacji, moje teksty na autoserwispremium.pl skupiają się na ekspertyzie z zakresu serwisowania samochodów. Dzielę się poradami dotyczącymi konserwacji, napraw i technicznych innowacji w branży. Inspiruję do samodzielnej dbałości o pojazd oraz podnoszenia kwalifikacji w serwisowaniu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 3.67 Liczba głosów: 3

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły