Z upałem nie ma żartów
Rozgrzany do około 50 stopni Celsjusza samochód to pułapka na dzieci i zwierzęta, a pobyt w niej może mieć straszliwe konsekwencje, prowadzące do utraty najbliższej, ukochanej osoby lub zwierzaka.
Gdy ciało człowieka, zwłaszcza dziecka osiąga temperaturę 40 stopni Celsjusza, narządy wewnętrzne przestają działać, a przy 41,5 stopniach organizm zaczyna umierać. To temperatura, w której zaczyna ścinać się białko, z którego zbudowane są organizmy biologiczne, takie jak nasze, czy psów lub kotów.
Bardzo łatwo zapomnieć, że w foteliku cichutko śpi dziecko, albo że pies leży gdzieś pod fotelem. Zresztą, często z premedytacją zostawiamy podopiecznego w samochodzie, bo przecież za moment wracamy do auta. Problem rodzi się wówczas, gdy coś nieoczekiwanie nas zatrzyma na dłużej: kolejka, ochroniarza. Przypadki chodzą po ludziach, a konsekwencje ich mogą być opłakane.
Zresztą, zanim sam wsiądziesz do nagrzanego auta, dobrze je przewietrz. Aby schłodzić wnętrze, wystarczy na chwilę pootwierać wszystkie drzwi i okna. Możesz włączyć klimatyzację.
Czas upałów to okres, w którym należy szczególnie o siebie zadbać i zabezpieczyć się przed udarami słonecznymi i innymi skutkami przebywania w ekspozycji na słońce.
Musisz zdawać sobie sprawę, że 15 minut spędzonych w nagrzanym do granic możliwości aucie, powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie, zagrażające jego życiu. Kiedy ciało dziecka osiągnie temperaturę 40 stopni Celsjusza, narządy wewnętrzne przestają działać, a przy 41,5 stopniach dziecko umiera.
Pamiętaj, że między 10 – 11 godziną a 15 – 16 słońce operuje najmocniej, a upał jest najbardziej dotkliwy.
Odłóż aktywność fizyczną, zwłaszcza ta bardzo męczącą na godziny, w których jest chłodniej. Trenuj czy fizycznie pracuj porankami i wieczorami, tak jak mieszkańcy krajów południowych. Oni dobrze wiedzą, do czego służy sjesta. Pamiętaj też, że twój pracodawca ma obowiązek dostarczyć wodę wszystkim pracownikom. Jeśli tylko poczujesz się gorzej, poinformuj swoich współpracowników, rodzinę, współmieszkańców. Dzięki temu będą mieli możliwość udzielić w miarę szybko pomocy. Sam również obserwuj bliskich, zwłaszcza osoby starsze i małe dzieci, oraz chorych.
Spaceruj tak, aby część trasy przebiegała w cieniu, dającym możliwość odpoczynku. Przy sobie miej zawsze butelkę do picia, a ubieraj się jasne ubrania, wykonane z przewiewnych materiałów. Chroń głowę i stosuj filtry UVA i UVB.
Jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej, zwracaj uwagę, czy klimatyzacja jest włączoną. Pojazdy transportu miejskiego są w nią wyposażone i mają obowiązek z niej korzystać. Jeśli jest zepsuta, to w autobusie lub tramwaju powinny być pootwierane okna, aby zapewnić dostęp świeżego powietrza.
Planując podróż, zwracaj uwagę na godziny w jakich będziesz podróżował. Jeśli cierpisz na choroby, których dolegliwości może potęgować upał, zrezygnuj z podroży albo przynajmniej rozsądnie się zabezpiecz.
Ostatnie wpisy
- Jak się pozbyć liścia, czyli jak odkleić naklejkę z szyby?
- Jak obliczyć, ile spala nasz samochód? Czy mamy na to wpływ?
- Klimatyzacją zimą? Koniecznie!
- Samochodem na wakacje
- Odgrzybianie klimatyzacji – jak to zrobić i ile to kosztuje?
Najnowsze komentarze
Archiwa
- styczeń 2020
- listopad 2019
- lipiec 2019
- kwiecień 2019
- wrzesień 2018
- lipiec 2018
- czerwiec 2018
- marzec 2018
- styczeń 2018
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
- listopad 2016
- październik 2016
- wrzesień 2016
- lipiec 2016
- maj 2016
- kwiecień 2016