tel.
515 911 112
Pn - Pt od 9:00 do 17:00
Sobota od 10:00 do 14:00
  • Zapraszamy kierowców aut osobowych i dostawczych
  • Gwarantujemy najwyższą jakość usług i konkurencyjne ceny
  • W naszym warsztacie zrobisz przegląd, naprawisz auto i kupisz opony

Wiesz jak się zachować podczas kontroli drogowej?

Kontrola drogowa może spotkać każdego kierowcę. Zawsze też jest stresującym przeżyciem dla kontrolowanego kierowcy i dla samego funkcjonariusza. Ten pierwszy zadaje sobie pytanie, za co został zatrzymany, przez myśl przebiega tysiące myśli, czy aby syrop rano nie zawierał alkoholu, czy ma przy sobie wszystkie dokumenty, a co się się stanie, jeśli alkomat wykaże promile? Bo będzie zepsuty na przykład? Ten drugi, czyli funkcjonariusz, podchodzi do auta i zastanawia się, kto tam siedzi? Uzbrojony? Niebezpieczny? Jak się zachowa? Zaatakuje? Zacznie uciekać?

Najważniejsze więc, to zachować spokój. Nie miotać się po aucie w poszukiwaniu dokumentów, bo policjant może to odebrać jako chęć ukrycia trefnego towaru. Możesz skończyć w kajdankach, z twarzą w błocie. Dyskusje z policjantem mogą skończyć zabraniem dowodu rejestracyjnego samochodu lub prawa jazdy, a znaleźć powód zatrzymania wcale nie jest jakoś wybitnie trudno.
Do kontroli policjant może zatrzymać cię o każdej porze, zarówno w dzień jak i w nocy, może poruszać się radiowozem, być w pierwszym patrolu, jechać motocyklem lub koniem. Zatrzymać cię może każdy policjant, nie koniecznie tylko ten z drogówki. Nie musi do zatrzymania użyć lizaka czy latarki, wystarczy czytelny gest ręką. Tak samo prawo do skontrolowaniu twojej trzeźwości czy stanu twojego pojazdu uprawnieni są wszyscy funkcjonariusze, nie tylko ci z drogówki. Jedynie policjant nieumundurowany może zatrzymać cię tylko w terenie zabudowanym, powinien użyć lizaka do zatrzymania lub latarki.
Podchodzący do ciebie policjant powinien się przedstawić, podać swój stopień, imię i nazwisko oraz przedstawić powód zatrzymania. Oczywiście, nie oczekuj uprzejmości, jeśli zostałeś zatrzymany po uprzednim pościgu. Policjant wówczas potraktuje cię jak przestępcę. Na pewno nie będzie to miłe, ale może być ciekawe doświadczenie. Może cię poprosić o zgaszenie silnika i zapalenie świateł awaryjnych. POlicjant podczas kontroli poprosi o dokumenty twoje i twojego auta. Może też sprawdzić dokumenty twoich pasażerów. Może również sprawdzić trzeźwość, na pewno twoją, a jeśli nabierze podejrzeń, że kierowcą samochodu mógł być twój pasażer, to również jego. Oczywiście, kontroli może podlegać również stan techniczny pojazdu oraz zapisy tachografu.
Ty nie powinieneś wysiadać z samochodu. Natomiast powinieneś trzymać ręce w widocznym miejscu, na kierownicy. Do radiowozu policjant może cię zaprosić na badanie trzeźwości, na obejrzenie nagrania z wideorejestratora lub aby sporządzić dokumentację, na przykład z kolizji czy wypadku w którym brałeś udział. Twoi pasażerowie również nie powinni wsiadać nieproszeni z auta.
Masz obowiązki, ale też prawa. Możesz pokazać policjanta o okazanie legitymacji służbowej, tak, abyś mógł zapisać numer służbowy. Możesz poprosić o pokazanie nagrania z wideorejestratora, o świadectwo legalizacji urządzeń, którymi policjant dokonuje pomiarów trzeźwości czy prędkości. Możesz również odmówić przyjęcia mandatu, o czym powinien poinformować cię policjant. Wówczas zostaje sporządzony wniosek o ukaranie, kierowany do odpowiedniego sądu. Mandat przyjęty bardzo trudno anulować. Udaje się to nielicznych wypadkach, gdy przed sądem udowodnisz, że został nałożony za czyn, który nie był wykroczeniem. Nie próbuj wręczać łapówki. Dziś łatwo nagrać takie rzeczy i udowodnić komuś nieuczciwość. Trudno wymagać od policjantów, aby narażali się na kłopoty dla kilku złoty.