tel.
515 911 112
Pn - Pt od 9:00 do 17:00
Sobota od 10:00 do 14:00
  • Zapraszamy kierowców aut osobowych i dostawczych
  • Gwarantujemy najwyższą jakość usług i konkurencyjne ceny
  • W naszym warsztacie zrobisz przegląd, naprawisz auto i kupisz opony

Szum w czasie jazdy? Jak najszybciej sprawdź jego przyczynę

Szum w czasie jazdy? Sprawdź jak najszybciej jego przyczyny i wyeliminuj je. Nawet niepozorny hałas dobiegający z różnych miejsc samochodu może sugerować, że pojawił się problem wymagający naprawy, i to zanim przerodzi się w coś bardziej kłopotliwego.

Szum w czasie jazdy? Koniecznie sprawdź jego przyczynę i wyeliminuj ją. Sprawne auto nie hałasuje, więc przyczyny szumu mogą zwiastować kłopoty, które zlekceważone mogą przerodzić się w poważniejszy problem.

Przede wszystkim, sprawdź uszczelki w samochodzie, jeśli szum dobiega od drzwi, szyberdachu czy okien

Szyberdach i drzwi wyposażone są w uszczelki, które chronią wnętrze auta przed hałasem.Zużyte lub uszkodzone uszczelki powodują, że dźwięki przedostają się do środka, a szum zwiększający się wraz z prędkością, sugeruje, że trzeba dokładnie obejrzeć uszczelki, a jeśli są zużyte lub uszkodzone, należy je wymienić. Aby uszczelki długo służyły, należy dbać o nie, trzymać je czyste i suche, konserwować odpowiednimi do tego celu preparatami.

Niedomykające się lub opadające po domknięciu szyby boczne mogą sugerować, że coś się poluzował w sposobie mocowania szyby lub prowadnicy.

Bagażnik dachowy lub antena mogą być przyczyną szumu

Bagażnik dachowy lub antena mogą również stanowić przyczynę szumu, zwłaszcza, jeśli są źle zamocowane lub niedobrane do auta. Niepotrzebny bagażnik zdejmij lub sprawdź sposób jego mocowania, a antenę… wymień na inną w kształcie lub o innym kącie nachylenia.

Szumy od podwozia mogą poważnie niepokoić

Szumy idące od podwozia mogą poważnie niepokoić, i słusznie. Szum wzrastający wraz z prędkością może oznaczać, że masz zbyt niskie ciśnienie w kołach. Sprawdzisz to na stacji benzynowej, wyrównując ciśnienie w oponach. Jeśli jednak po dopompowaniu z koła schodzi powietrze, sprawdź w zakładzie wulkanizacyjnym, czy przypadkiem nie należy naprawić opony lub zmienić uszkodzonej felgi. Również niektóre opony wytwarzają więcej hałasu, ze względu na budowę bieżnika. Informację o poziomie hałasu umieszczają na swoich produktach producenci i możesz się z nią zapoznać przed zakupem nowych opon.

Szumiące łożyska kół sugerują wizytę na warsztacie

Szumiące łożyska kół sugerują wizytę na warsztacie. Łożysko zużywa się, w zależności od sposobu eksploatacji auta i prawidłowo ustawionej geometrii kół, po 100, 150 tysiącach przejechanych kilometrów. O szumie łożysk świadczy hałas, który zwiększa się podczas pokonywania zakrętów i podczas większych prędkości.Jest to charakterystyczny, metalicznie brzmiący hałas, narastający w miarę postępującego uszkodzenia. Niekiedy uszkodzone jest jedno łożysko, więc hałas dochodzi tylko z jednej strony auta. Wymienić należy jednak obydwa łożyska.

Nie lekceważ szumu dobiegającego od skrzyni biegów

Nigdy nie lekceważ szumu dobiegające od skrzyni biegów, bo może to oznaczać kłopoty z łożyskiem oporowym sprzęgła. Bez wizyty w serwisie się nie obędzie. Jeśli szum z tej okolicy pojawia się podczas jazdy niezależnie od przełożenia, oznacza to, że wymienić będzie trzeba łożyska przekładni. Awarię tą sugeruję szum zwiększający się podczas hamowania silnikiem i przyspieszania. Hałas ma wówczas tendencję do zwiększania się z czasem.