Opinie o BMW E46 2.2 benzyna i czujnik poziomu oleju w BMW E60

Opinie o BMW E46 2.2 benzyna i czujnik poziomu oleju w BMW E60
Autor Anna Kapusta
Anna Kapusta05.01.2024 | 7 min.

Bmw e46 2.2 benzyna opinie są dość podzielone - dla jednych to niezawodny silnik, dla innych - wymagający częstych napraw. W niniejszym artykule postaramy się zebrać najważniejsze informacje na temat tej jednostki napędowej, aby pomóc w podjęciu decyzji o zakupie używanego egzemplarza BMW E46 z silnikiem 2.2 benzynowym. Omówimy moc i osiągi, wady i zalety, zużycie paliwa, typowe usterki oraz sposób kontroli poziomu oleju. Przedstawimy również informacje na temat czujnika poziomu oleju w nowszym BMW serii 5 E60.

Kluczowe wnioski:
 • Silnik 2.2 benzyna montowany w BMW E46 cechuje się dobrymi osiągami, ale wymaga regularnej kontroli poziomu oleju.
 • Typowe usterki to problemy z rozrządem i uszkodzenia łańcucha rozrządu.
 • Średnie spalanie wynosi około 10 l/100 km w mieście.
 • Czujnik poziomu oleju w BMW E60 często ulega awarii i wymaga wymiany.
 • Mimo wad, silnik 2.2 benzyna cieszy się dobrą opinią wśród użytkowników.

Silnik BMW E46 2.2 benzyna - moc i osiągi

Silnik R6 2.2 benzynowy montowany w BMW E46 charakteryzuje się pojemnością 2171 cm3 i mocą maksymalną 170 KM przy obrotach 6000 obr./min. Maksymalny moment obrotowy wynosi 206 Nm przy obrotach 3750 obr./min. Jest to silnik o oznaczeniu M54B22 o 6 cylindrach w układzie rzędowym.

Moc 170 KM pozwala na dynamiczną jazdę i dobre osiągi. Przyspieszenie BMW E46 2.2 benzyna od 0 do 100 km/h trwa poniżej 9 sekund, a prędkość maksymalna wynosi ponad 220 km/h. Silnik charakteryzuje się miękką pracą i dobrą kulturą pracy. Jest stosunkowo cichy i zapewnia komfortowe wrażenia z jazdy.

Moc i moment obrotowy są w zupełności wystarczające do codziennej eksploatacji, a także pozwalają na dynamiczną jazdę. Ogólnie jednostka 2.2 benzyna zapewnia dobre osiągi jak na tej klasy samochód.

Moc wersji M Pakiet

W wersji M Pakiet auto wyposażone było w nieco mocniejszy wariant tego silnika o mocy 192 KM. Pozwalało to na jeszcze lepsze przyspieszenie i osiągi.

Wady i zalety BMW E46 2.2 benzyna - opinie użytkowników

Silnik BMW E46 2.2 benzyna budzi opinie podzielone. Jedni chwalą go za niezawodność, inni narzekają na wysokie koszty eksploatacji i konieczność częstych napraw. Wśród głównych zalet wymienia się dobrą moc i osiągi przy stosunkowo niskim zużyciu paliwa. Do wad należą problemy z rozrządem i łańcuchem rozrządu.

Użytkownicy chwalą płynność pracy, kulturę jednostki i niezłe osiągi. Podkreślają także niezawodność, o ile stosuje się oryginalne części BMW i regularnie wykonuje przeglądy. Z drugiej jednak strony część osób narzeka, że silnik ten potrafi być "kapryśny" i awaryjny.

Silnik 2.2 benzyna w moim egzemplarzu E46 sprawuje się bez zarzutu. Trochę pali, ale jeździ płynnie i dynamicznie. Nie zawodzi, jeśli dbać o niego zgodnie z zaleceniami

Podsumowując, opinie są mieszane. Jednostka 2.2 benzyna ma swoje wady i zalety. Przy regularnej konserwacji i wymianie eksploatacyjnych może służyć bezawaryjnie przez długie lata. Jednak w przypadku zaniedbań szybko daje o sobie znać kosztownymi naprawami.

Czytaj więcej: Acea a3 b4 - najlepsza jakość oleju silnikowego

Zużycie paliwa w BMW E46 z silnikiem 2.2 benzynowym

Jednostka 2.2 benzyna charakteryzuje się umiarkowanym zapotrzebowaniem na paliwo. W miejskim cyklu jezdnym realne spalanie wynosi około 10-12 litrów benzyny na 100 kilometrów. Przy spokojnej jeździe poza miastem można zejść do około 7-8 l/100 km.

Na wynik zużycia paliwa wpływa styl jazdy kierowcy, obciążenie auta oraz jego stan techniczny. Dynamiczna jazda, duże obciążenie i zły stan techniczny mogą zwiększyć spalanie nawet do 13-15 l/100km w mieście.

Podsumowując, realny zakres spalania w cyklu mieszanym mieści się w przedziale od około 8 do 13 litrów benzyny na 100 km. Wartości rzędu 7-8 l/100 km są możliwe do osiągnięcia przy sprzyjających warunkach.

Spalanie wersji M Pakiet

Mocniejsza odmiana M Pakiet charakteryzuje się nieco większym zapotrzebowaniem na paliwo, rzędu 11-14 l/100km w cyklu mieszanym. Wynika to z wyższej mocy maksymalnej silnika.

Najczęstsze usterki BMW E46 z jednostką 2.2 benzyna

Opinie o BMW E46 2.2 benzyna i czujnik poziomu oleju w BMW E60
 • bmw e46 2.2 benzyna opinie - problemy z rozrządem i łańcuchem rozrządu, konieczność wcześniejszej wymiany
 • Uszkodzenia czujnika położenia wału korbowego
 • Nieszczelności układu chłodzenia
 • Usterki pompy oleju
 • Problemy z regulacją zaworów

Do typowych usterek należą także: wycieki z uszczelek pod głowicą, problemy z zapłonem (świece, przewody), niesprawności wtryskiwaczy paliwa oraz zużycie elementów układu wydechowego.

Ogólnie rzecz biorąc, silnik 2.2 benzyna nie należy do wyjątkowo awaryjnych, ale ma swoje "choroby" związane głównie z układem rozrządu i układem chłodzenia. Przy regularnej konserwacji jednak może pracować bezawaryjnie.

bmw e46 2.2 benzyna opinie - Jak sprawdzić poziom oleju w BMW E46 2.2 benzyna - Jak sprawdzić poziom oleju w BMW E46 2.2 benzyna

Poziom oleju silnikowego w BMW E46 z jednostką 2.2 benzyna należy kontrolować regularnie, co około 1000 km. Pozwoli to wychwycić ewentualne nieszczelności i zapobiec uszkodzeniu silnika.

Pomiaru dokonujemy na zimnym silniku, na równym podłożu. Wsuwamy czystą miarkę do oporu, wyciągamy i sprawdzamy poziom oleju - powinien zawierać się pomiędzy oznaczeniami "min" i "max". Jeśli jest poniżej min, uzupełniamy olej zalecanego przez BMW rodzaju.

Warto też obserwować na bieżąco wskaźnik ciśnienia oleju podczas jazdy. Przy jego spadku poniżej normy należy zatrzymać się i sprawdzić poziom oleju silnikowego.

Czujnik poziomu oleju w BMW E60 - objawy uszkodzenia

W nowszym BMW serii 5 E60 poziom oleju kontrolowany jest przez elektroniczny czujnik. Jego typowymi objawami uszkodzenia są:

 • Błędne odczyty poziomu oleju na wyświetlaczu deski rozdzielczej
 • Miganie lampki ostrzegawczej poziomu oleju
 • Brak odczytu poziomu oleju (kreski na wyświetlaczu)

Uszkodzony czujnik poziomu oleju może doprowadzić do poważnych awarii silnika spowodowanych brakiem smarowania. Dlatego w przypadku objawów wskazujących na jego niesprawność, należy jak najszybciej wymienić czujnik na nowy.

Podsumowanie

Silnik 2.2 benzyna montowany w BMW E46 to jednostka, która budzi kontrowersje. Z jednej strony doceniana jest za dynamiczne osiągi i stosunkowo niewielkie spalanie. Z drugiej - bywa krytykowana za problemy z niezawodnością i dość wysokie koszty eksploatacji. W artykule zebraliśmy różne bmw e46 2.2 benzyna opinie użytkowników, aby przedstawić zarówno mocne, jak i słabe strony tego silnika.

Pod względem osiągów jednostka 2.2 benzyna całkiem nieźle prezentuje się na tle konkurencji. Przyspieszenie do 100 km/h w niecałe 9 sekund i prędkość maksymalna ponad 220 km/h to wyniki, które jak na tej klasy auto są co najmniej dobre. Spalanie też stoi na akceptowalnym poziomie 8-13 l/100 km. Jednak pod maską drzemie pewien "diabeł" w postaci mającego tendencję do awarii układu rozrządu.

Układ rozrządu wraz z łańcuchem należą do najbardziej problematycznych elementów tej jednostki napędowej. Wymagają częstych i kosztownych napraw oraz wymian. To główne źródło frustracji wielu użytkowników. Oprócz tego typowe są też nieszczelności układu chłodzenia oraz problemy z czujnikami i pompą oleju. Ogólnie rzecz biorąc, silnik wymaga regularnej dbałości i troski.

Podsumowując - jest to jednostka dynamiczna i oszczędna, ale także dość wybredna i może sprawiać problemy. W nowszym BMW E60 nierzadko zawodzi czujnik poziomu oleju, mylnie informując kierowcę o stanie tego parametru. Generalnie, aby czerpać radość z tego silnika, trzeba liczyć się z koniecznością poświęcania mu większej uwagi i nakładów finansowych niż przeciętnemu motorowi.

Najczęstsze pytania

Silnik R6 2.2 benzynowy w BMW E46 osiąga maksymalną moc 170 KM przy 6000 obr./min. W sportowej odmianie M Pakiet moc maksymalna wynosi 192 KM. Maksymalny moment obrotowy to odpowiednio 206 Nm dla wersji 170 KM i 207 Nm dla 192 KM.

Do najczęstszych usterek jednostki 2.2 benzyna w BMW E46 należą: problemy z rozrządem i łańcuchem rozrządu, uszkodzenia czujnika położenia wału korbowego, nieszczelności układu chłodzenia, usterki pompy oleju oraz problemy z regulacją zaworów.

Realne spalanie silnika 2.2 benzyna w cyklu mieszanym wynosi od około 8 do 13 litrów benzyny na 100 km. W mieście jest to zwykle 10-12 l/100 km. Na trasie przy spokojnej jeździe można uzyskać wynik 7-8 l/100 km.

Pomiaru dokonujemy na zimnym silniku na równym podłożu. Wsuwamy czystą miarkę do oporu, wyciągamy i sprawdzamy poziom - powinien mieścić się pomiędzy oznaczeniami "min" i "max". Jeśli za niski, uzupełniamy olej zalecanego przez BMW rodzaju.

Typowe objawy uszkodzenia czujnika oleju w BMW E60 to: błędne odczyty na wyświetlaczu deski rozdzielczej, migająca kontrolka ostrzegawcza lub całkowity brak odczytu poziomu oleju. Wymaga on wówczas pilnej wymiany na nowy.

5 Podobnych Artykułów

 1. Akumulator 62Ah 540A - Najlepsze oferty na akumulator 62Ah
 2. Katalizator Golf 5 1.9 TDI - Jak wymienić, przydatne porady i najlepsze ceny
 3. Instrukcja krok po kroku: wymiana filtra kabinowego w Ford Mondeo Mk3
 4. Mazda 2 Tuning - Najlepsze modyfikacje, porady i przykłady ulepszeń
 5. Awaria pojazdu? Skontaktuj się z serwisem OPEL Insignia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Anna Kapusta
Anna Kapusta

Nazywam się Anna i jestem pasjonatką motoryzacji. Na blogu dzielę się przydatnymi poradami dotyczącymi wyboru i eksploatacji samochodu. Omawiam nowości rynkowe i testuję gadżety samochodowe. Chcę pomagać kierowcom w utrzymaniu auta w optymalnym stanie technicznym i unikaniu kosztownych awarii. Zachęcam do regularnych przeglądów i dbania o bezpieczeństwo.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły