Odgrzybianie klimatyzacji – jak to zrobić i ile to kosztuje?
Klimatyzacja, jak każde inne urządzenie techniczne, wymaga szczególnej dbałości oraz regularnych przeglądów. Odgrzybianie klimatyzacji jest procedurą obowiązkową do jej prawidłowego funkcjonowania. Jej zadaniem jest schłodzenie i osuszenie samochodu podczas upałów. Za to w czasie opadów deszczu pomaga zredukować parę wodną osadzająca się na szybie, ograniczając tym samym widoczność kierowcy.
Układ klimatyzacji wydaje się być skomplikowany, jednak taki nie jest. Zasada jego działania jest mało skomplikowana, a pod względem budowy przypomina układ ogrzewania kabiny oraz układ chłodzenia silnika. Jednak istotną różnicą jest to, że w klimatyzacji występuje kompresor. Pełni on ważną rolę, gdyż jego zadaniem jest sprężaniem czynnika odpowiadającego za wydajne chłodzenie.
Dbanie o klimatyzację jest szczególnie ważne, jeśli cierpisz na różnego rodzaju alergie
Klimatyzacja jest układem zamkniętym, który składa się z kilku elementów oraz przewodów: elastycznych i sztywnych. Dzieli się na dwie części: wysokociśnieniową oraz niskociśnieniową. Czynnik klimatyzacji, który krąży w układzie, odpowiada za chłodzenie powietrza dostającego się przez wentylację do kabiny pojazdu.
Czyszczenie parownika, wymiana filtra kabinowego, wymiana osuszacza i uzupełnienie czynnika roboczego to najważniejsze czynności podczas przeglądu klimatyzacji. Objawem pojawiających się zanieczyszczeń klimatyzacji jest nieprzyjemny zapach wydobywający się kilka sekund po włączeniu klimatyzacji.
Skąd bierze się grzyb w klimatyzacji?
Brzydkie zapachy są pierwszym symptomem, że klimatyzacja potrzebuje odgrzybienia. Wywoływane są przez rozwijający się wewnątrz pleśń oraz grzyb. Zazwyczaj osadza się na parowniku. Ten element klimatyzacji odpowiada za osuszanie się powietrza, nie ma w nim dostępu do światła, więc jest to doskonałe miejsce do rozwoju bakterii.
Odgrzybianie klimatyzacji – kiedy szczególnie udać się na przegląd?
Należy zwrócić uwagę na stan klimatyzacji szczególnie, gdy kupujesz używany samochód. Szczególnie, gdy auto nie było serwisowane. Jedną z pierwszych czynności po kupnie używanego auta, powinno być odgrzybienie klimatyzacji. Istnieje kilka najpopularniejszych metod na pozbycie się pleśni.
Metody na odgrzybienie klimatyzacji samochodowej
METODA TRADYCYJNA/PIANKOWA
Odgrzybianie klimatyzacji metodą tradycyjną lub inaczej piankową, to najprostszy i najtańszy sposób na pozbycie się problemu. W zestawie powinna znajdować się rurka za pośrednictwem której wprowadza się piankę przy pomocy kanałów nawiewowych. Jednak poza przyjemnym zapachem, ta metoda nie ma więcej zalet. Gdyby odgrzybienie klimatyzacji było tak łatwe, to mało kto korzystałby z usług serwisów samochodowych.
Przynajmniej raz w roku zrób przegląd klimatyzacji w aucie
METODA OZONOWA
Metoda ozonowa uznawana jest przez ekspertów zarówno za prostą, ale przede wszystkim skuteczną. Pozwala ona bowiem na całościowe usunięcie nieprzyjemnych zapachów oraz zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Metoda ozonowa prowadzi do tego, że bakterie, grzyby, zarazki, substancje organiczne znajdujące się w katalizatorze absorpcyjnym czy pozostałości białek, zostaną zneutralizowane lub zniszczone. Zadanie odgrzybiania klimatyzacji ozonowo zdecydowanie powinno się zlecić specjaliście. Doświadczenie i wiedza sprawią, że klimatyzacja zostanie oczyszczona bezpiecznie i szybko.
METODA ULTRADŹWIĘKOWA
Metoda ultradźwiękowa zalicza się do metod mechanicznych. Narzędzie używane przy tej metodzie odgrzybiania klimatyzacji za pomocą wentylatora rozpyla płyn czyszczący. Specjaliści używają środków chemicznych dostosowanych do tego rodzaju rozpylania płynów. To sposób na pozbycie się przykrego zapachu z samochodu oraz usunięcie grzyba i pleśni.
Odgrzybianie klimatyzacji – ile kosztuje?
Kwota czyszczenia klimatyzacji uzależniona jest przede wszystkim od metody, za pomocą której zostaje usunięty brud i przykry zapach. Najtańszy sposób to ten przy użyciu pianki. Płyn piankowy kosztuje między 20 złotych a 40 złotych.
Cena za usługę usunięcia pleśni metodą ozonową jest nieco droższa, natomiast zaletą jest to, że wykona ją fachowiec. Tu koszt wynosi około 50 złotych, natomiast w cenie nie zawiera się wymiana filtra.
Jednak najbardziej skuteczną i zarazem najdroższą metodą usunięcia grzyba z klimatyzacji jest metoda ultradźwiękowa. Za tę usługę zapłacisz około 150 złotych.
Kwoty wymienione wyżej mogą się różnić w zależności od stopnia zagrzybienia, miejscowości, a także serwisu, w którym dokonuje się tej usługi.
Odgrzybianie klimatyzacji – jak często?
Specjaliści jednoznacznie twierdzą, że 12 miesięcy to optymalny czas, w którym powinno się wykonać tę usługę. Najlepszy okres na odgrzybianie klimatyzacji to wiosna. Wynika to z faktu, że zimą klimatyzacja używana jest bardzo sporadycznie i przez to wytwarzać może się wiele drobnoustrojów.
Uruchamianie klimatyzacji zimą
Mało kto włącza klimatyzację zimą, bo zwyczajnie nie jest potrzebna. Jednak warto włączyć ją na kilkanaście minut, przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu w układzie jest obieg czynnika chłodzącego razem z olejem smarującym kompresor. W przeciwnym razie, czyli nie włączając klimatyzacji od jesieni aż do wiosny, kompresor może się zapiec i przestać działać.
Ostatnie wpisy
- Jak się pozbyć liścia, czyli jak odkleić naklejkę z szyby?
- Jak obliczyć, ile spala nasz samochód? Czy mamy na to wpływ?
- Klimatyzacją zimą? Koniecznie!
- Samochodem na wakacje
- Odgrzybianie klimatyzacji – jak to zrobić i ile to kosztuje?
Najnowsze komentarze
Archiwa
- styczeń 2020
- listopad 2019
- lipiec 2019
- kwiecień 2019
- wrzesień 2018
- lipiec 2018
- czerwiec 2018
- marzec 2018
- styczeń 2018
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
- listopad 2016
- październik 2016
- wrzesień 2016
- lipiec 2016
- maj 2016
- kwiecień 2016