tel.
515 911 112
Pn - Pt od 9:00 do 17:00
Sobota od 10:00 do 14:00
  • Zapraszamy kierowców aut osobowych i dostawczych
  • Gwarantujemy najwyższą jakość usług i konkurencyjne ceny
  • W naszym warsztacie zrobisz przegląd, naprawisz auto i kupisz opony

Naprawa auta z OC sprawcy

Często, poszkodowani chcą skorzystać z naprawy auta z OC sprawcy. To naturalne, są poszkodowani, częstokroć nieprzygotowani na wydatki związane z naprawą samochodu, który uległ awarii nie z ich winy.

Praktycznie oznacza to często drogę przez mękę i miesiące użerania się ubezpieczycielem, który ochoczo wyciąga rękę po składki, należne od 23 milionów zarejestrowanych pojazdów, natomiast mniej ochoczo wydaje pieniądze z sum gwarantowanych. Stosuje tu triki i sposoby, mające na celu obniżenie kwot odszkodowania, wypłaty pieniędzy za części i wynajem auta zastępczego. Okazuje się jednak, że ty, jako poszkodowany, masz również swoje prawa, a z pierwotną wyceną ubezpieczyciela OC sprawcy nie musisz wcale się zgadzać.

Najczęściej ubezpieczyciel obniża ceny części niezbędnych do naprawy, stosując argument, że wiek auta nie pozwala na kupno nowej części w cenie rynkowej, a także, że zakup takiej części przyczyni się do wzrostu wartości auta. Trudno jednak wymagać, aby wymiana reflektora na nowy w dziesięcioletnim aucie znacząco podniosła jego cenę, tymczasem wg wycen Ubezpieczycieli, poszkodowany często musi zapłacić niemal połowę ceny nowej lampy. Stosuje się tutaj również potrącenia amortyzacyjne, najczęściej dotyczące opon. akumulatora, elementów układu wydechowego, tarcz i klocków hamulcowych, więc w efekcie roczny akumulator traktowany jest jak stary i za kwotę odszkodowania nie jesteś w stanie kupić nowego tej samej klasy. Często też ubezpieczyciele proponują najtańsze dostępne na rynku zamienniki, często fatalnej jakości, mimo, że uszkodzeniu uległy części oznaczone logo producenta. Innym utrudnieniem jest żądanie dowodu zakupu oryginalnych części potrzebnych do naprawy samochodu. Pamiętaj, że ty nie masz takiego obowiązku, to nie ty jesteś sprawcą, a jako poszkodowanemu, należy ci się odszkodowanie jak “psu zupa”.

Możesz starać się o zwrot kosztów nowych części i materiałów, o nieuwzględnienie amortyzacji, a ubezpieczyciel ma obowiązek za nie zapłacić. Jeśli twoje auto jest na gwarancji, a ty regularnie serwisował je w ASO na oryginalnych częściach, ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć koszt oryginalnych części. Najtańsze zamienniki może zaproponować wówczas, gdy UDOWODNI, że uszkodzona część była wyeksploatowana w sposób, który praktycznie uniemożliwiał jej dalsze użytkowanie.

Masz również prawo do ubiegania się o auto zastępcze z OC sprawcy. Oczywiście ubezpieczyciel będzie uważał inaczej, będzie utrudniał ci uzyskanie odszkodowania, argumentując to faktem, że możesz korzystać z komunikacji publicznej, albo, że masz inny pojazd, albo przyzna ci auto zastępcze na czas naprawy samochodu, nie uwzględniając okresu oczekiwania na naprawę czy ściągania potrzebnych części. Pamiętaj, że jeśli nie posiadasz drugiego auta, a twój samochód jest ci potrzebny do wożenia dzieci do szkoły, celów zarobkowych, dojazdów do pracy, to auto zastępcze na koszt sprawcy ci się należy.

Nie zgadzaj się z pierwotną wyceną. Dochodź swoich roszeń. Masz do tego pełne prawo. Pomogą ci w tym prawnicy, którzy specjalizują się w walce z Ubezpieczeniami, ale też w Internecie znajdziesz moc potrzebnych informacji o tym, jak nie dać się nieuczciwym polisodawcom.