Który warsztat wybrałoby Twoje auto?
Wybierając lekarza rodzinnego, na ogół decydujemy się po prostu na tego, który jest najbliżej. Jeśli jednak chodzi o samochód – mechanika wybieramy znacznie uważniej. Dlaczego?
Sprawne auto to komfort i bezpieczeństwo
Pomijając już fakt, że wszelkie uchybienia w serwisie naszego auta mogą potencjalnie doprowadzić do wypadku, gdy któryś z jego elementów przestanie działać prawidłowo, to sprawne auto oznacza również znacznie większy komfort. Sytuacja w której gdzieś się spieszymy, a tymczasem nasz samochód nie chce odpalić, albo będąc gdzieś w trasie pozostaje nam jedynie zatrzymać się na poboczu, włączyć światła awaryjne i zastanowić się czy rzeczywiście dobrze wybraliśmy warsztat – jest dość problematyczna. Jeszcze gorzej jest, gdy taka przygoda spotkała kogoś nam bliskiego prowadzącego auto i obecnie dzwoni on do nas z prośbą o pomoc – a my na odległość przecież niewiele możemy zrobić. Dlatego właśnie każdy odpowiedzialny kierowca bardzo poważnie podchodzi do kwestii wyboru właściwego warsztatu samochodowego. W praktycznie w każdym mieście ich wybór potrafi być olbrzymi, co z jednej strony daje komfort wyboru, z drugiej natomiast powszechnie wiadomo, że ”im większy wybór, tym większy kłopot”. A zatem: jak znaleźć dobry warsztat i jakie czynniki możemy wziąć pod uwagę podczas jego wyboru?
Trzymanie się tradycji rodzinnej
Czasem zdarza się tak, że podobnie jak w niektórych rodzinach zegarek przechodzi z dziadka na ojca, a z ojca na syna – podobnie przechodzi rekomendacja co do warsztatu samochodowego. Wiele warsztatów samochodowych bowiem ma bardzo długą tradycję, dzięki czemu zdarza się, że w tym samym miejscu, gdzie nasz ojciec lub dziadek oddawał do naprawy swoją Syrenę czy Warszawę – my dziś oddajemy nasze, współczesne auto. Ta strategia ma swoje plusy i minusy. Do plusów z pewnością należy zaliczyć zaufanie wypracowane przez lata, a skoro od sprawności auta zależy przecież czasem nasze zdrowie lub życie, to takie zaufanie jest bezcenne. Niezależnie jednak od naszego sentymentu, bardzo uważnie powinniśmy się przyglądać czy dany warsztat nadąża za aktualnym stanem wiedzy i techniki, jeśli chodzi o naprawy aut. Często bowiem takie warsztaty w pewnym sensie zatrzymują się w czasie i o ile nadal świetnie sobie poradzą z kilkuletnimi autami – to z tymi najnowszymi bywa już dużo gorzej.
Idź za głosem tłumu
Gdzie spędzamy wakacje w nieznanej miejscowości i zastanawiamy się gdzie pójść na obiad, dobrą strategią może być rozejrzenie się, w której z restauracji są największe tłumy. Czasem będzie to oznaczało miejsce z wyjątkowej jakości jedzeniem, czasem z bardzo atrakcyjnymi cenami, czasem nawet z połączeniem obu tych cech. Duży ruch w restauracji oznacza też często duży obrót jedzeniem i zmniejsza szanse, że natrafimy na jakieś stare składniki, których od dłuższego czasu nikt nie zamawiał. Podobnie może być w przypadku warsztatu samochodowego. Choć zdarzają się przypadki, w których najwyższą jakość i rozsądne ceny zapewni nam malutki warsztat, w którym właściciel długimi tygodniami solidnie przykłada się do każdego zlecenia – to statystyka jest bezwzględna. Znacznie łatwiej znaleźć ten bardziej popularny warsztat, a dzięki intensywnemu obrotowi – potencjalnie będziemy mogli liczyć na szybką naprawę. Wszystko oczywiście może się wydłużyć, gdy okaże się, że kolejka oczekujących na naprawy pojazdów jest astronomiczna – wtedy zastanówmy się, czy stać nas na dłuższe czekanie, czy też szukamy innego miejsca.
Zapytajmy znajomych
W obecnych czasach gdy w każdej rodzinie znajduje się nawet po kilka samochodów, w zasadzie kogo byśmy nie spytali, to każdy będzie miał jakieś doświadczenia z warsztatami samochodowymi. Warto więc wykonać kilka takich rozmów – jest duża szansa, że w ten sposób odnajdziemy jakąś perełkę wśród warsztatów, na którą sami byśmy nie wpadli, po prostu przeglądając ofertę warsztatów z naszego miasta. Analogicznie możemy też usłyszeć o warsztatach, które z różnego powodu wywarły złe wrażenie na naszych znajomych. Za każdym razem jednak bierzmy tutaj poprawkę na fakt, że pojedynczy przypadek – zarówno wyjątkowo dobrej, jak i wyjątkowo złej obsługi może być całkowitym i jednorazowym wypadkiem. Zanim więc zakochamy się lub całkowicie skreślimy któryś z warsztatów – spróbujmy poszukać jeszcze jakichś innych opinii.
Potęga internetu
To największe na świecie źródło wiedzy – powinno nam też pomóc w wyborze warsztatu. Dobrym pomysłem może być poszukanie stron i forów internetowych, które specjalizują się w temacie marki naszego auta. Praktycznie zawsze bowiem znajdziemy tam również sekcje związane z polecanymi i odradzanymi warsztatami w danym mieście. Takie rekomendacje mają dodatkową zaletę w postaci możliwości weryfikacji zawartych na stronach opinii przez innych użytkowników. Jeżeli zatem ktoś będzie zachwycał się nad którymś z serwisów, podczas gdy inni użytkownicy mieli z nim dużo problemów, zapewne w tej samej części strony spotkamy się z kontrwpisami. Pomimo to zawsze starajmy się podchodzić do opinii, jakie obcy nam ludzie zamieszczają w internecie, z pewną dozą nieufności.
Cena robi różnicę
Wbrew pozorom rozbieżność cen napraw wykonywanych przez różne warsztaty usług potrafi być olbrzymia. Przed oddaniem samochodu w ręce mechanika warto ustalić, ile mniej więcej będzie kosztowała naprawa. Oczywiście znaczną część ceny będzie stanowiła nie tylko robocizna, ale też kwestia części. W zależności więc od tego, czy oczekujemy naprawy na oryginalnych częściach, czy na zamiennikach, a może będziemy oczekiwali ratowania części naszego samochodu tak, aby opóźnić czas ich wymiany – poziom kosztów może być różny. Musimy też mieć świadomość, że prognozowana cena naprawy może się zmienić w jej trakcie. To, co widać przed wprowadzeniem samochodu “na kanał” to jedynie bardzo zgrubny szacunek – zapytajmy więc, jak wygląda polityka cenowa warsztatu na późniejszym etapie. Za każdym razem bowiem powinniśmy być świadomi – ile mniej więcej wydamy za naprawę, aby uniknąć przykrej niespodzianki w przy odbieraniu auta.
Zaufajmy sobie samemu
I nie chodzi tu o to, żebyśmy samodzielnie dokonywali napraw – warto natomiast czasem po prostu zaufać swojej intuicji. Nawet jeżeli na podstawie wspomnianych powyżej założeń wybierzemy warsztat dla siebie, to nadal będziemy mieli jeszcze chwilę czasu na zmianę decyzji. Gdy już odwiedzimy warsztat, uważnie się rozejrzyjmy. Bardzo często nawet amator będzie w stanie zauważyć jakie podejście do naprawianych aut mają zatrudnieni w warsztacie fachowcy. Jeżeli odniesiemy wrażenie, że kiepsko o nie dbają, to (oczywiście z poprawką na naszą amatorską ocenę) może się nam zapalić “czerwona lampka”. Porozmawiajmy też w miarę możliwości z właścicielem – jeżeli rozmowa będzie odbywała się w przyjaznej i pełnej szacunku atmosferze, to zapewne równie dobrze zostanie potraktowane nasze auto.
Czy powyższe rady zagwarantują nam optymalny wybór? Nie zawsze, ale w każdym przypadku zwiększą prawdopodobieństwo sukcesu. Uważnie więc wybierzmy dobry warsztat, gdyż często będzie to decyzja na długie lata.
Ostatnie wpisy
- Jak się pozbyć liścia, czyli jak odkleić naklejkę z szyby?
- Jak obliczyć, ile spala nasz samochód? Czy mamy na to wpływ?
- Klimatyzacją zimą? Koniecznie!
- Samochodem na wakacje
- Odgrzybianie klimatyzacji – jak to zrobić i ile to kosztuje?
Najnowsze komentarze
Archiwa
- styczeń 2020
- listopad 2019
- lipiec 2019
- kwiecień 2019
- wrzesień 2018
- lipiec 2018
- czerwiec 2018
- marzec 2018
- styczeń 2018
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
- listopad 2016
- październik 2016
- wrzesień 2016
- lipiec 2016
- maj 2016
- kwiecień 2016