Klasyka polskiego kina - Filmy, które musisz zobaczyć

Klasyka polskiego kina - Filmy, które musisz zobaczyć
Autor Remigiusz Maciaszek
Remigiusz Maciaszek20.06.2024 | 5 min.

Klasyka polskiego kina to prawdziwa skarbnica arcydzieł, które na stałe zapisały się w historii X muzy. Od poruszających dram, przez kultowe komedie, po filmy eksperymentalne – polscy twórcy przez dziesięciolecia udowadniali, że potrafią realizować dzieła na najwyższym poziomie. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji zapoznać się z tymi obrazami, czas nadrobić zaległości!

Kluczowe wnioski:

 • Polskie kino ma w swojej historii wiele filmów, które zostały okrzyknięte arcydziełami i klasykami na skalę światową.
 • W historii polskiego kina znajdziemy zarówno poruszające dramaty, jak i przezabawne komedie.
 • Wśród klasyków polskiego kina znajdują się filmy nawiązujące do trudnej historii naszego kraju i walki o wolność.
 • Polskie kino lat 50. i 60. słynęło z nurtu określanego mianem Polskiej Szkoły Filmowej, który wywarł ogromny wpływ na rozwój światowej kinematografii.
 • Klasyka polskiego kina zyskała międzynarodowe uznanie m.in. dzięki wybitnym reżyserom i aktorom, których kreacje przeszły do historii światowego kina.

Najsłynniejsze filmy polskiej klasyki kinowej

Polskie kino ma długą i bogatą historię, w której narodziło się wiele niezapomnianych najlepszych polskich filmów wszechczasów. Wśród nich z pewnością wyróżnia się kilka pozycji, które na stałe zapisały się w annałach naszej kinematografii, zyskując status kultowych. Jednym z najwybitniejszych dzieł jest bez wątpienia "Ziemia obiecana" w reżyserii Andrzeja Wajdy – przejmująca opowieść o trzech przyjaciołach, którzy próbują odnieść sukces w kapitalizmie.

Najlepsze polskie filmy wszech czasów - NOWY RANKING - Dziennik.pl

Innym filmem, który przeszedł do legendy, jest "Człowiek z marmuru" tegoż reżysera. Ten wstrząsający obraz poruszający kwestię wolności słowa w czasach komunistycznej cenzury został nagrodzony na festiwalu w Cannes i pokazał światu siłę polskiego kina. Nie można również pominąć "Popiołu i diamentu" Wajdy – niezwykle sugestywnej metafory trudnych początków Polski Ludowej.

Doceniając doniosłość i wpływ tych kultowych polskich filmów, nie sposób nie wspomnieć o komedii "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego. Ten pełen humoru i ciepła obraz stał się w Polsce prawdziwym fenomenem kulturowym, który bawił i rozczulał kolejne pokolenia widzów. Bez wątpienia jest on niekwestionowaną legendą polskiego kina.

Klasyczne filmy polskie to często poruszające historie na długo pozostające w pamięci widzów. Przykładem tego może być słynny "ksiega luster cały film" Ryszarda Bugajskiego lub kultowy "Popiół i diament" Wajdy, których przesłanie na długo pozostaje w świadomości widza. To właśnie czyni je tak wyjątkowymi i przyczynia się do ich długowiecznej sławy.

 • Klasyka polskiego kina obfituje w filmy uchodzące za arcydzieła, które na stałe zapisały się w historii kinematografii.
 • Wśród najbardziej znanych dzieł wyróżniają się: "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru" i "Popiół i diament" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
 • "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego to natomiast prawdziwa komediowa perełka, która wrosła w serca wielu pokoleń Polaków.
 • Filmy takie jak "Przesłuchanie" i "Popiół i diament" poruszają ważne tematy i pozostawiają widzów z ważnymi przesłaniami.

Kultowe dramaty i komedie polskiego kina

Choć wielką sławę polskiemu kinu przyniosły przede wszystkim dramaty, nie można zapominać o wkładzie, jaki miały do niego również rodzime komedie. Wśród nich z pewnością wyróżnia się wspomniana już "Sami swoi", która na stałe wpisała się w krajobraz kulturowy naszego kraju. Film, przedstawiając perypetie i nieporozumienia dwóch spokrewnionych rodzin, ukazuje z humorem i ciepłem realia wiejskiego życia.

Inną, równie kultową komedią rodzinną jest "Miś" Stanisława Barei z 1980 roku. Ten satyryczny obraz w krzywym zwierciadle ukazuje absurdy życia w czasach PRL-u, a przy tym bawi widza inteligentnym humorem i wyrazistymi charakterami bohaterów. Nie bez przyczyny film ten zyskał status nie tylko kultowego, ale i ponadczasowego dzieła polskiej kinematografii.

Jeśli chodzi o dramaty, jednym z najbardziej znanych i nagradzanych jest "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy, kontynuacja losów bohatera z wcześniejszego "Człowieka z marmuru". Ten przejmujący film, nawiązując do wydarzeń z czasów strajków w Stoczni Gdańskiej, podjął próbę zobrazowania burzliwego końca ery komunizmu w Polsce.

Równie poruszającym obrazem jest "Katyń" Andrzeja Wajdy. Dramat ten ukazuje tragiczne losy oficerów polskich zamordowanych przez NKWD w 1940 roku i jednocześnie jest refleksją nad martyrologią narodu polskiego. Dzięki niezwykłej pracy kamery, wspaniałej grze aktorskiej oraz wyważonemu tematowi, film ten znalazł uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

 • Choć najczęściej kojarzone z dramatami, polskie kino ma również bogate tradycje w tworzeniu kultowych komedii.
 • Przykładami takich dzieł są m.in. "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego oraz "Miś" Stanisława Barei.
 • W kanonie najwybitniejszych polskich dramatów znajdują się filmy takie jak "Człowiek z żelaza" i "Katyń" Andrzeja Wajdy.
 • Dramat ten w przejmujący sposób poruszył kwestię tragedii katyńskiej i dziejów narodu polskiego w XX wieku.

Filmy polskie z okresu Polskiej Szkoły Filmowej

Nieodłączną częścią najlepszych polskich filmów wszechczasów są dzieła powstałe w okresie Polskiej Szkoły Filmowej. Ten nurt kina, rozwijający się w latach 50. i 60. XX wieku, przyniósł wiele arcydzieł, które na stałe zapisały się nie tylko w historii polskiej, ale i światowej kinematografii.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych tytułów tej epoki jest "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy. Ten wstrząsający dramat wojenno-psychologiczny wnikliwie bada postawy i dylematy moralne młodych Polaków tuż po zakończeniu II wojny światowej. Oprócz wybitnej warstwy artystycznej, film ten pozostaje ważnym głosem w dyskusji nad polską tożsamością.

Nie mniej ważną pozycją z tego okresu jest "Matka Joanna od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza. Ten niezwykle odważny jak na swoje czasy obraz oparty na autentycznych wydarzeniach, porusza temat mistycyzmu, lęku i obsesji. Uznawany za jedno z najwybitniejszych dzieł z dorobku reżysera, pozostaje również ważnym przykładem polskiego kina autorskiego tej epoki.

Czytaj więcej: Kultowe samochody z filmów - ikony motoryzacji na ekranie

Podsumowanie

W świecie najlepszych polskich filmów wszechczasów znajdują się prawdziwe perły, które na stałe zapisały się w historii kinematografii. Wśród nich możemy wyróżnić poruszające dramaty, inteligentne komedie oraz dzieła powstałe w ramach kultowego nurtu Polskiej Szkoły Filmowej. Filmy te nie tylko zachwycają swoim artyzmem, ale także poruszają ważne tematy i pozostawiają ślad w świadomości widza.

Oglądając kultowe polskie filmy i legendy polskiego kina, mamy okazję przeżyć prawdziwą ucztę dla ducha i zmysłów. Te arcydzieła polskiej kinematografii udowadniają, że nasi twórcy potrafią w mistrzowski sposób opowiadać history, bawić i skłaniać do refleksji. Z pewnością warto zapoznać się z tymi wyjątkowymi obrazami, które od dziesięcioleci zachwycają kolejne pokolenia miłośników X muzy.

Najczęstsze pytania

Wśród najsłynniejszych i najwyżej cenionych polskich filmów można wymienić takie tytuły jak "Popiół i diament", "Człowiek z marmuru", "Ziemia obiecana", "Sami swoi" czy "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy, a także "Matka Joanna od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza czy "Miś" Stanisława Barei.

Polska Szkoła Filmowa to nurt w polskiej kinematografii, rozwijający się w latach 50. i 60. XX wieku. Filmy tego nurtu cechowały się nowatorskim stylem, podejmowaniem ważkich tematów społeczno-politycznych oraz odważną krytyką rzeczywistości okresu powojennego i socjalistycznego.

Wiele kultowych polskich dramatów, takich jak "Popiół i diament", "Człowiek z żelaza" czy "Katyń", porusza tematy związane z trudną historią i walką o wolność narodu polskiego. Filmy te często skłaniają do refleksji nad tożsamością narodową, ofiarami wojny i komunizmu.

Dzieła takie jak "Sami swoi" czy "Miś" zyskały status kultowych nie tylko za sprawą znakomitego poczucia humoru, ale również ciepłego i wyrazistego obrazu polskiej rzeczywistości. Filmy te w inteligentny sposób komentowały absurdy życia codziennego, zdobywając miłość widzów.

Polskie filmy, zarówno dramaty, jak i komedie, zyskały międzynarodowy rozgłos dzięki swojej wybitnej wartości artystycznej, ciekawej tematyce oraz wnikliwości w portretowaniu ludzkich losów i rzeczywistości społeczno-politycznej. Polscy twórcy potrafią opowiadać uniwersalne historie w mistrzowski sposób.

5 Podobnych Artykułów

 1. Akumulator 62Ah 540A - Najlepsze oferty na akumulator 62Ah
 2. Katalizator Golf 5 1.9 TDI - Jak wymienić, przydatne porady i najlepsze ceny
 3. Instrukcja krok po kroku: wymiana filtra kabinowego w Ford Mondeo Mk3
 4. Mazda 2 Tuning - Najlepsze modyfikacje, porady i przykłady ulepszeń
 5. Awaria pojazdu? Skontaktuj się z serwisem OPEL Insignia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Remigiusz Maciaszek
Remigiusz Maciaszek

Jestem Remek, dziennikarz motoryzacyjny. Recenzuję nowości rynkowe, testuję osiągi samochodów i dzielę się wrażeniami z jazdy. Stawiam na merytoryczne, rzetelne opinie bez zbędnego marketingu. Oprócz nowych modeli, piszę również o ciekawostkach motoryzacyjnych, historii sportów motorowych i testuję auto gadżety. Zapraszam na bloga z pasją motoryzacji w tle.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły