tel.
515 911 112
Pn - Pt od 9:00 do 17:00
Sobota od 10:00 do 14:00
  • Zapraszamy kierowców aut osobowych i dostawczych
  • Gwarantujemy najwyższą jakość usług i konkurencyjne ceny
  • W naszym warsztacie zrobisz przegląd, naprawisz auto i kupisz opony

Jak się pozbyć liścia, czyli jak odkleić naklejkę z szyby?

Przez pierwszych osiem miesięcy posiadania prawa jazdy trzeba jeździć z naklejonym na szybę listkiem klonu. Co zrobić w sytuacji, kiedy upłynął wymagany czas a naklejka w żaden sposób nie chce się oderwać? Przeczytaj ten artykuł do końca a dowiesz się jak rozwiązać problem nie uszkadzając samochodu i nie tworząc brzydkich śladów.

Nie chcesz uchodzić za nowicjusza, ale naklejka nie chce zejść

Nieodchodzące naklejki liścia klonu to problem wielu kierowców, którzy przez osiem miesięcy czekają na moment, w którym wreszcie będą mogli jeździć bez tego oznaczenia. Kiedy wreszcie ten moment nadchodzi, okazuje się, że naklejka nie chce zejść i nie wiadomo co z nią zrobić, by nie uszkodzić szyby.

Co i w jakiej kolejności należy zrobić aby pozbyć się naklejki?

W tym akapicie poznasz kolejność działań, które należy wykonać aby w prawidłowy sposób pozbyć się naklejki. W dalszej części tekstu poszczególne punkty zostaną szerzej omówione.

  1. Ogrzej szybę
  2. Użyj cienkiego nożyka
  3. Usuń pozostałości
  4. Wyczyść

Pewnie na widok „cienkiego nożyka” włosy na głowie stanęły Ci dęba. Ale spokojnie, wcale nie chodzi o to, aby bez opamiętania rysować po szybkie.

czyszczenie przedniej szyby samochodowej

Zwiększanie temperatury szyby

W usunięciu niechcianej naklejki pomoże nam zwiększenie temperatury szyby w miejscu, w którym naklejono naklejkę. Klej wiążący naklejkę z szybą puszcza pod wpływem wysokiej temperatury, co znacznie ułatwia usunięcie naklejki. Najprościej i najszybciej można to zrobić przy pomocy zwykłej suszarki do włosów. Aby ta metoda przyniosła pozytywny skutek, należy przez kilka minut kierować ciepły strumień powietrza na naklejkę. Należy dobrze rozgrzać to miejsce. Im więcej czasu przeznaczymy na suszenie, tym mniej czasu zajmie nam zrywanie naklejki. Tutaj pojawia się również bardzo ważna uwaga, jeżeli wykonujemy tę czynność zimą, powinniśmy najpierw rozgrzać szybę nadmuchem. Nie można z tym jednak przesadzić, ponieważ zbyt wielki skok temperatury może skutkować pęknięciem szyby.

Podważanie nożykiem

Ten punkt wymaga bardzo dużej ostrożności i precyzji, nie chcemy bowiem skończyć frustracją spowodowaną porysowaniem szyby. Absolutnie nie wolno działać nożykiem bez uprzedniego rozgrzania szyby w miejscu przyklejenia naklejki. Nożyka mamy użyć do podważenia naklejki i bardzo powolnego, delikatnego zdrapywania jej z szyby. Trzeba to robić bardzo precyzyjnie, aby nie narobić sobie większych szkód. Pod wpływem wysokiej temperatury naklejka powinna z łatwością odejść. Zwykle wystarczy pierwsze podważenie nożykiem, potem można ściągnąć naklejkę przy użyciu palców. Ponadto, doradzamy aby kupując nożyk zaopatrzyć się w zestaw do folii. W jego skład wchodzą: nożyk, rakla, oraz płyn odtłuszczający.

Usuwanie pozostałości

Naklejki samochodowe charakteryzują się bardzo wytrzymałym klejem. Najprawdopodobniej po zdrapaniu naklejki i tak zostaną pozostałości kleju na szybie. Nie zawsze tylko kleju, czasami pozostaje również część naklejki. Nie próbujmy tych resztek zdrapywać nożykiem! Skrobanie szkła spowoduje tylko niepotrzebne zarysowania a i tak nie usunie dokładnie resztek kleju. Lepiej w tym celu użyć benzyny ekstrakcyjnej, lub (to opcja dla pań) zmywacza do paznokci. Szmatka lub wacik nasączony tym środkiem świetnie poradzi sobie z pozostałościami po naklejce. Zanim jednak przejdziemy do usuwania pozostałości, należy zabezpieczyć kokpit. Do tego celu można użyć zwykłej szmatki. Substancje zawarte w rozpuszczalnikach, nawet przy niewielkim kontakcie z deską, mogą ją odbarwić.

kobieta stoi przy aucie osobowym i rozmawia przez telefon

Czyszczenie szyby

Ostatnim i najprzyjemniejszym etapem ściągania naklejki jest czyszczenie szyby. Wystarczy ją przemyć płynem do szyb i wypucować. Często tak się zdarza, że po usunięciu naklejki, w to samo miejsce należy nakleić nową (wszystko zależy od typu naklejki). Żeby to było możliwe należy odtłuścić powierzchnię, na którą będziemy chcieli nakleić nową naklejkę. To jej zapewni lepszą przyczepność. Do odtłuszczenia szyby zwykle wystarczy użyć płynu do szyb, czasami można zastosować także szmatkę o odpowiednich właściwościach.

Nie taki straszny proces

Jak widać proces odklejania naklejki z szyby samochodu wcale nie jest taki straszny jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odpowiednio się do tego procesu przygotować, a także podejść do niego z właściwą precyzją. Szkoda szyby na pośpiech i nerwowe działania. Lepiej zabrać się do odklejania naklejki z szyby w takim momencie, w którym możemy swobodnie dysponować czasem. W pośpiechu łatwo popełnić błąd, który zaowocuje frustracją i porysowaną, zniszczoną szybą.

Jeśli nadal masz wątpliwości, co do tego procesu i wciąż potrzebujesz porady, albo Twoje auto wymaga naprawy – nie bój się zwrócić do specjalistów. Skorzystaj z naszych usług! Sympatyczny, ale przede wszystkim wysoce wykwalifikowany zespół naszych pracowników z chęcią pomoże Ci rozwiązać problem. Odrywanie naklejki również możesz pozostawić nam, jeżeli obawiasz się, że zrobisz to w nieodpowiedni sposób. Nie ma problemów, których nie dałoby się rozwiązać – trzeba tylko znać odpowiednie triki.