tel.
515 911 112
Pn - Pt od 9:00 do 17:00
Sobota od 10:00 do 14:00
  • Zapraszamy kierowców aut osobowych i dostawczych
  • Gwarantujemy najwyższą jakość usług i konkurencyjne ceny
  • W naszym warsztacie zrobisz przegląd, naprawisz auto i kupisz opony

Ile może nas kosztować ubezpieczenie samochodu?

Dlaczego dwóch posiadaczy takiego samego samochodu, może płacić dwie różne składki OC? Jaki wpływ na jej wysokość mają (niewielkie) różnice w sytuacji poszczególnych Klientów?

Statystyczny Polak, statystyczne dane…

Poniższą analizę oprzemy na danych z 2017 roku, przedstawionych przez największych polskich ubezpieczycieli. I choć w pewnym sensie ujednolicają one przedstawione stawki, doskonale pokazują, jak duży wpływ na ich finalną wysokość, mogą mieć na pozór niewielkie i mało istotne czynniki.

I choć w większości przypadków Klienci nie mają na nie wpływu, to jednak niektóre z nich mogą – w niektórych sytuacjach – wpłynąć na relatywnie dużą obniżkę płaconego OC.

Poleceniem wpłaty, czy osobiście?

Ubezpieczenie auta zawsze warto zapłacić osobiście. Oczywiście perspektywa spłaty zobowiązania na poczcie, czy za pośrednictwem Internetu jest o wiele wygodniejsza, aczkolwiek… lepszym rozwiązaniem będzie spłata w biurze danego ubezpieczyciela.

Dlaczego tak jest? Wiele firm ubezpieczeniowych wysyła do swoich Klientów polecenia wpłaty z nieco wyższą stawką, licząc na ich lenistwo. Tymczasem osobiste pofatygowanie się do siedziby firmy ubezpieczeniowej, może obniżyć naszą finalną składkę nawet o 15 procent.

Małżeństwo w średnim wieku płaci najmniej!

W 2017 roku najniższą stawkę ubezpieczenia płaciły małżeństwa w średnim przedziale wiekowym, wynoszącym od 36 do 45 lat. Według informacji przekazywanych przez ubezpieczycieli, średnia wysokość stawki wyniosła w ich przypadku 678 złotych. Na ich tle znacznie gorzej wypadły osoby samotne (zwłaszcza kawalerowie i panny).

Oczywiście podane informacje dotyczą jedynie podstawowych wariantów ubezpieczenia. W przypadku bardziej złożonych ofert (zawierających np. dodatkowe ubezpieczenie NNW, bądź tzw. „Szybę”), finalna wartość składki mogłaby być nawet dwukrotnie wyższa.

Jaka marka, taka składka

Choć wydawałoby się, że posiadanie samochodu o określonych parametrach silnika to jedyny czynnik, decydujący o wysokości składki, to w praktyce duże znaczenie ma tu również marka. Przykładowo, w 2017 roku samochodem o najdroższej składce OC był… Ford.

Jaki zatem samochód był – z punktu widzenia firm ubezpieczających – najtańszym? Tą marką była Dacia, za ubezpieczenie której Klienci ubezpieczycieli musieli zapłacić najmniej.

Wiek – standardowy czynnik, decydujący o wysokości składki

Tradycyjnie najwięcej za ubezpieczenie auta musieli zapłacić młodzi kierowcy, którzy nie przekroczyli 25 roku życia. W porównaniu do wspomnianych powyżej małżeństw, średnia wartości ich składki wyniosła aż 1900 złotych. Oczywiście duży wpływ na finalną kwotę miała tu również bezwypadkowa jazda i rosnące doświadczenie za kółkiem.

Tendencja ta szczególnie dotyka studentów. Dla firm ubezpieczeniowych wciąż są oni mało doświadczonymi kierowcami o nieustabilizowanej sytuacji zawodowej. Z analitycznego punktu widzenia, będzie to grupa, w przypadku której składki będą najwyższe.

Co jeszcze decyduje o wysokości składki OC?

  1. Wykonywany zawód – osoby o ustabilizowanej sytuacji zawodowej, płacą na OC relatywnie mniej, niż ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Szczególnie korzystne składki dotyczą tych osób, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony.
  2. Miejsce zamieszkania – choć na pierwszy rzut oka nie ma to większego znaczenia, to jednak mieszkańcy większych miast płacą za OC więcej, niż osoby zamieszkałe na tzw. prowincji. Co ciekawe, w 2017 roku najwięcej za ubezpieczenie auta zapłacili mieszkańcy Wrocławia. Na drugim „biegunie” znajdują się mieszkańcy Rzeszowa.
  3. Dzieci – firmy ubezpieczeniowe analizując sytuację rodzinną swoich Klientów dochodzą do wniosku, że ci, którzy posiadają co najmniej dwoje, lub troje dzieci, są bardziej skłonni do ostrożnej i bezpiecznej jazdy. Dlatego to właśnie rodzice płacą mniejsze składki. Co ciekawe, w porównaniu do osób bezdzietnych różnica ta wynosi aż 28 procent!

Zanim podejmiesz decyzję…

Podejmując decyzję o wyborze odpowiedniej polisy OC, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

  1. Firmy ubezpieczeniowe ustalają wysokość składek we własnym zakresie. Oznacza to, że nie istnieją żadne regulacje (o charakterze ustawowym), które miałyby narzucać im przyjęcie stosownych regulacji.
  2. Stawka za ubezpieczenie auta u różnych ubezpieczycieli może być różna. Co ciekawe, koszt ubezpieczenia pojazdu w firmie A, może być nawet o kilkaset złotych wyższy, niż analogiczna oferta przedstawiona przez firmę B.
  3. Warto skorzystać z potencjału stron porównujących oferty OC. Są one tak zaprogramowane, by przeglądać istniejące oferty na podstawie określonych kluczy, bądź filtrów. Co ciekawe, oferta przedstawiona w siedzibie ubezpieczyciela może być jeszcze bardziej korzystna, niż ta, którą zobaczymy w Internecie.
  4. Przy wyborze najtańszej oferty OC można skorzystać z pomocy stacjonarnych podmiotów, mających dostęp do ofert kilku, a często nawet i kilkunastu firm ubezpieczeniowych. Podmioty te zwykle działają jako pośrednicy i ułatwiają wybór najkorzystniejszej oferty.
  5. Przy przechodzeniu do innego ubezpieczyciela nie zawsze warto sugerować się oferowaną przezeń składką! Jeśli jej wartość będzie bardzo niska, w kolejnym roku możemy zapłacić znacznie więcej!Podsumowując, wybór odpowiedniej składki OC wcale nie jest taki prosty. Przy jej wyborze warto sugerować się przede wszystkim liczbą dostępnych zniżek, ofertami dodatkowymi i… własną sytuacją rodzinną i ekonomiczną. Dopiero po przeanalizowaniu tych wszystkich czynników, możemy z całą pewnością stwierdzić, czy dana oferta jest dla nas korzystna, czy też nie.