tel.
515 911 112
Pn - Pt od 9:00 do 17:00
Sobota od 10:00 do 14:00
  • Zapraszamy kierowców aut osobowych i dostawczych
  • Gwarantujemy najwyższą jakość usług i konkurencyjne ceny
  • W naszym warsztacie zrobisz przegląd, naprawisz auto i kupisz opony

Auto jesienią – jak przygotować pojazd na trudny okres w roku?

Jesień nierzadko okazuje się dla kierowców okresem trudniejszym, niż zima. Samochód wymaga wówczas odpowiedniego przygotowania oraz dodatkowej ochrony. O czym warto pamiętać?

Ochrona samochodu jesienią

Jesienią kierowcy mają do czynienia z wyjątkowo śliską nawierzchnią. Warunki te znacząco wydłużają drogę hamowania, dlatego warto zadbać o dobrą kondycję opon. Jeżeli ogumienie jest już mocno zużyte, należy wymienić je na nowy komplet. Na przydatność opon wpływa nie tylko wysokość bieżnika, ale również ich wiek – modele zimowe starsze niż 5-6 lat zwykle nie nadają się do dalszej eksploatacji. Datę powstania opony znaleźć można na na jej boku, gdzie umieszczane są cyfry oznaczające termin produkcji np. 122017 oznacza 12 tydzień 2017 roku. Wymianę warto przeprowadzić najpóźniej w październiku, kiedy temperatury zaczną oscylować w granicach 10 stopni. Ma to znacznie tym bardziej, że wizytę u wulkanizatora często trzeba zapowiedzieć z wyprzedzeniem.

koło na jesiennych liściach

Szyba przednia, wycieraczki i uszczelki

Utrzymanie auta w czystości ma szczególne znaczenie jesienią. Dotyczy to zwłaszcza przedniej szyby, na której gromadzić mogą się liczne zabrudzenia – na przykład:

  • woda
  • błoto
  • liście

O szyby należy dbać, regularnie je myjąc. Zapewnia to znacznie lepszą widoczność, a także ogranicza eksploatację wycieraczek. W przypadku zaobserwowania smug, warto sprawdzić stan piór. Jeżeli są uszkodzone, prawdopodobnie trzeba kupić nowe wycieraczki. Na zniszczenia narażone są również uszczelki, na których z czasem zaczyna gromadzić się woda. Późną jesienią temperatura w ciągu dnia wciąż jest dodatnia, jednak w nocy dochodzi do przymrozków. Zamarznięta woda wywołuje liczne uszkodzenia, które w zimie mogą doprowadzić do kłopotów z otwieraniem drzwi pojazdu. Szykując na jesień auto, warto więc dokładnie przecierać uszczelki i zastosować silikon zabezpieczający na ich powierzchni.

mokra przednia szyba w aucie

Stan oświetlenia i instalacji elektrycznej

W okresie jesiennym należy zadbać także o światła. Warto przynajmniej kilka razy w miesiącu regularnie kontrolować ich stan, a także poprosić o to pasażerów. Sygnałem do niepokoju może być nie tylko całkowity brak światła, ale też zauważalne osłabienie jego mocy. Żarówki warto wymieniać jeszcze zanim się wypalą, aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji lub mandatu. Jesienią zużycie prądu zawsze jest większe. Dotyczy to nie tylko oświetlenia, ale również ogrzewania czy częstszej pracy wycieraczek. Przed nadejściem chłodniejszych dni warto więc upewnić się, że wszystkie podzespoły sterowane elektronicznie sprawnie działają. Należy przetestować:

  • ogrzewanie
  • klimatyzację ustawiona na grzanie
  • podgrzewanie foteli
  • sterowniki lusterek i szyb
  • oświetlenie wewnętrzne

Warto pamiętać, aby przeprowadzać kontrolę przy włączonym silniku – w przeciwnym wypadku może dojść do rozładowania akumulatora.

Akumulator

Wszelkie problemy z działaniem akumulatora lepiej rozpoznać już jesienią. Dzięki temu będzie można szybciej przeprowadzić naprawę, a w razie konieczności lepiej przemyśleć kupno nowej jednostki. Zimą będzie to bardziej problematyczne, a każda decyzja podejmowana pod presją czasu i emocji. Problemy za akumulatorem można łatwo rozpoznać. Przy pełnym naładowaniu, napięcie baterii powinno wynosić 12,6 V – jeżeli spadnie do 12,4 V, akumulator ulega rozładowaniu. Warto też przeprowadzić kontrolę upływności prądu, która powinna utrzymywać się w granicach 50 mA. Kwestia ta dotyczy poszczególnych urządzeń, które pobierają prąd przy wyłączonym silniku – takich jak np.

  • alarm
  • komputer pokładowy
  • radio

Warto też przy okazji ocenić prawidłowość mocowania akumulatora oraz stan klemów, które powinny być utrzymane w czystości.

Inne elementy wymagające zabezpieczenia

Wloty kanałów wentylacyjnych warto na jesień dokładnie przedmuchać. Można je też dodatkowo spryskać dobrym płynem dezynfekującym, dzięki czemu usunięte zostaną wszelkie drobinki kurzu. W połączeniu z wilgocią znajdującą się w kabinie pojazdu, mogłyby one doprowadzić do przyspieszonego parowania. Ważną kwestią pozostaje kwestia kontroli filtra przeciwpyłowego – należy go dokładnie wyczyścić lub wymienić w razie konieczności. Przygotowując na jesien auto, nie wolno też zapomnieć o sprawdzeniu stanu układu hamulcowego. Do awaryjnego hamowania bezpośrednio zmuszają trudne warunki jazdy, na które składają się:

  • śliska nawierzchnia
  • mżawka
  • ciemne popołudnia i poranki

Układ hamulcowy powinien być w idealnym stanie, dzięki czemu będzie w stanie skutecznie działać.

rodzina przy aucie jesienią

Bezpieczeństwo na drodze

Elementem mającym największy wpływ na utrzymanie bezpieczeństwa w samochodzie zawsze pozostaje kierowca. Ma to szczególne znacznie jesienią, kiedy ze względu na trudne warunki jazdy konieczne jest zadbanie o dobro zarówno swoje, jak i pasażerów czy pozostałych użytkowników ruchu. Osiągane prędkości zawsze należy dostosowywać do aktualnych warunków panujących na drodze. Warto też zachowywać optymalny odstęp od poprzedzających pojazdów oraz utrzymać dobrą kulturę jazdy.

Wszelkie wątpliwości w kwestii stanu własnego samochodu rozwiać mogą profesjonaliści. Zapraszamy do wizyty w naszym warsztacie – oferujemy dokładne oględziny wszystkich kluczowych podzespołów pojazdu i oceniamy poziom ich sprawności. Zajmujemy się również wulkanizacją oraz wymianą opon. Wykonany przez nas przegląd z pewnością idealnie przygotuje Państwa auto na trudny, jesienny okres eksploatacji.